İniş ve Kalkışta Güneşlikler Neden Açılıyor?

Uçakla seyahatinizde, kalkış ve inişten önce kabin amiri tarafından, güneşliklerinizin açık konuma getirilmesi ile ilgili bir duyuru yapılır. Sonrasında da kabin memurları tek tek durumu kontrol ederler.

Güneşlikleri iniş ve kalkış esnasında açık tutmak, uçakta güvenlik prosedürlerinin önemli aşamalarından biri.

Uçakla seyahatin ilk 3 ve son 8 dakikası en riskli süreler olarak tanımlanıyor. Özellikle bu süreler içerisinde, uçak tüm personeli ve yolcuları ile acil durumlara karşı hazır bulunmalı.


İlgili Haber | Uçak Kazasında Hayatta Kalmak İçin Tüyolar


Güneşlikleri açmak, koltukları dik ve servis masalarını kapalı pozisyona getirmek, olası tehlike durumunu olabilecek en erken sürede farkedip tüm yolcuları tahliye etme işlemini kolaylaştırmaya yarayan işlemler bütünü. Kabin memurlarına verilen eğitimlerde, başarılı bir tahliye işlemi en fazla 90 saniye sürmelidir deniliyor.

Acil durumlarda her saniyenin çok önemli olduğu gerçeğinden yola çıkarak, güneşlikler açık olduğunda hem kabin görevlileri hem de yolcular, dışarıdaki şartları net bir şekilde gözlemleyebiliyor. Yakıt kaçağı, yapısal hasar, motorda duman ya da yangın gibi acil durumlarda, hangi tarafın çıkış için emniyetli olduğunu anlamak ve vakit kaybını engellemek için güneşlikler açık tutuluyor.


İlgili Haber | İniş ve Kalkışta Neden Servis Masalarını Kapatıyoruz?


adbanner