Hamburg Havalimanı’nda Türk Yolcu Kızını Silahla Rehin Aldı

Bir çocuğun velayeti ile ilgili devam eden bir davanın etrafında dönen silahlı rehine olayının yaşandığı Hamburg Havalimanı, kelimenin tam anlamıyla korkunç bir hafta sonu geçirdi. Sevindirici olan, 18 saat sonra durumun çözüme kavuşturulması ve  kimsenin yaralanmamış olması.

4 Kasım 2023 Cumartesi günü, yerel saatle 20.00 sularında, Hamburg Havalimanı’nın, polisin de dahil olduğu bir olay nedeniyle kapatıldığı duyuruldu. Başlangıçta ayrıntılar sınırlı olsa da zaman içinde bilgi akışı sağlandı. 35 yaşındaki bir adam, Audi marka bir araba ile havalimanının apronuna girmeyi başardı.

Silahlı adam, arabasını Türk Hava Yolları’na ait bir Boeing 737’nin altına park etti. Arabada 4 yaşında bir çocuk da vardı. Silahtan iki el ateş sesi duyuldu ve iki Molotof kokteyli, arabadan dışarı atıld.

Özel kuvvetler, müzakereciler ve psikologlar havaalanına gönderildi ve adamla sürekli temas halinde kalındı. Ayrıca saat 12.00 sıralarında, yaşanan acil durum nedeniyle uçakta mahsur kalan tüm yolcular uçaktan inebildi. 18 saat süren bekleyişin ardından adam teslim olmayı kabul etti ve tutuklandı.

Olaya ilişkin ilk bilgiler, bu eylemi gerçekleştiren kişinin Türk asıllı olduğu ve yaşanan durumun, çocuk velayeti davasıyla ilgili olduğu yönünde. Adamın, çocuğunun velayetini istediği ve çocuğuyla birlikte Türk Hava Yolları’nın İstanbul uçağına binmesine izin verilmesini talep ettiği belirtildi.

Görünüşe göre adam, dört yaşındaki çocukla birlikte havaalanına gitmek üzere yola çıktığında, eski karısı ve çocuğunun annesi olan kişi, polisle temasa geçerek olabilecekler konusunda uyardı. Olayın geç de olsa herhangi bir yaralanma olmadan sonuçlanması mutluluk verici.

Hamburg Havaalanı Uzun Süre Kapalı Kaldı

Hamburg Havalimanı Cumartesi gecesi saat 20.00 sularında kapandı ve rehine krizi, yaklaşık 18 saat sonra ancak Pazar günü saat 14.00 civarında çözülebildi. Buna rağmen havalimanı sonraki bir kaç saat boyunca da kapalı kalmaya devam etti. Havaalanı yönetimi, erişim yolları ve terminallerin yeniden açılıp açılmayacağına ve uçuşlara devam edilip edilmeyeceğine yönelik karar alabilmek için ilgili makamlarla temas kurdu.

Havaalanında Pazar günü için planlanan yaklaşık 300 uçuş vardı ve bunların büyük çoğunluğu iptal edildi. Krizin devam ettiği süre içinde yolculara, operasyonlar yeniden başlayana kadar havaalanına gelmemeleri tavsiye edildi.

adbanner