Hangi Spor Takımlarının Özel Uçağı Var?

Yoğun maç programları ve uçuşlarda gecikmeye tahammülleri olmadığı düşünüldüğünde, dünyanın hemen her yerinde, spor takımları ve kulüpler, genellikle uçak kiralamayı tercih ediyor. Peki hangi takımların kendine ait uçakları var?

Amerikan futbolu takımları öncü

Spor takımları için, uçak satın almak ve uzun vadeli kiralama seçenekleri mantıklı gibi görünse de bu oldukça pahalı bir seçenek. Bu nedenle çoğu spor kulübü, uçuşları için, uçak ve mürettebat kiralamak üzere genellikle ticari havayollarına güveniyor. Ancak, bu standardın ötesine geçen spor kulübü de yok değil.

Bu konuda en dikkat çekici örnek New England Patriots Kulübü. NFL ekibi, oyuncularını ve çalışanlarını dünyanın dört bir yanına uçurmak için iki adet Boeing 767’ye sahip. Oyuncuların konforlu bir şekilde seyahat edebilmeleri için uçaklar, VIP konfigürasyonunda donatılmış durumda.

Özel olarak konfigüre edilen 767, yirmi yılı aşkın süre American Airlines filosunda uçtuktan sonra 2017’de teslim edildi. Fotoğraf: Getty Images

Uçakta bazı özel jetlerde olduğu gibi lüks kabin bulunmuyor. Bunun yerine, uçakta oyuncular için ekstra bacak mesafesi sunan 2-2-2 şeklinde yerleştirilen, tam yatar koltuklar bulunuyor. Spesifik olarak, bu koltuklar, standart bir yerli first class sınıfı koltuğa göre 5 inçlik daha fazla yatış eğimi sunuyor. Bu da en uzun boylu oyuncuların bile seyahatler sırasında daha iyi dinlenebilmelerini sağlıyor.

Geçtiğimiz haftalarda Arizona Cardinals kulübü, seyahatler için bir Boeing 777-200ER satın aldı. NFL takımı bu sezon 22.100 mil’den fazla seyahat edecek ve bu da geniş gövde uçağı satın alma kararını son derece mantıklı bir hale getirecek.

Arizona Cardinals yönetimi, Boeing 777-200ER’ı, Ekim 2020’de uçağı emekliye ayıran Delta Air Lines’ten satın aldı. Uçağın kabininden hiçbir görüntü paylaşılmazken, 288 koltuklu uçaktaki Delta One süitleri ve business class kabinlerinin keyfini, takım üyelerinin uçuşlarda çıkaracağını gösteriyor. Artık oyuncular deplasman maçlarına çok daha rahat gidip gelecek.


İlgili Haber | Havayolları Neden Satın Almak Yerine Uçak Kiralamayı Tercih Ediyor?


Birçok spor takımının kendi uçağı olmasa da, bazen bireysel olarak sporcuların veya kulüp sahiplerinin kendine ait uçakları olabilir. LeBron James’ten Cristiano Ronaldo’ya, Roman Abramovich’ten Mark Cuban’a kadar, spor dünyasında tanınmış bir çok önemli ismin uçağı var. Örneğin Cuban’ın, sahibi olduğu NBA ekibi Dallas Mavericks’in seyahatleri için tahsis ettiği bir Boeing 757 uçağı bulunuyor.

Kulüpler genellikle oyuncularını uçurmak için havayollarıyla ticari anlaşmalar imzalıyor. Örneğin Delta Havayolları, yalnızca ABD’de 100’den fazla spor takımıyla yaptığı anlaşmalar nedeniyle, uzun süredir kendisini “Şampiyonların Resmi Havayolu” olarak lanse ediyor. Benzer şekilde, ulusal taşıyıcılar genellikle spor kulüplerini uzak ülkelere taşımak için anlaşmalar yapıyor.

adbanner