Hangi Ülkelere Seyahat Serbest? Hangi Ülkelere Uçmak Yasak?

Dünya, koronavirüs salgını ile mücadelesini büyük bir kararlılıkla sürdürmeye devam ederken; seyahat etmek isteyenler için, seçenekleri değerlendirmenin kolay bir yolu var. Dünya haritası üzerinde, ülkelerin mevcut sınır politikaları; o ülkeye seyahat edenlere varışta gerekli olabilecek herhangi belgeler veya PCR testi gerekip gerekmediğini öğrenmek mümkün!

Dünyanın dört bir yanındaki havayollarının yüzde 90’ına yakınının bağlı olduğu Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), hem havayolları hem de yolcular için, dünyadaki tüm ülkelerin mevcut COVID-19 seyahat kısıtlamaları ve uygulamalarını hızlı bir şekilde görmelerine olanak tanıyan bir Seyahat Yönetmelik Haritası oluşturdu.

Haritadaki ülkeler, mevcut seyahat kısıtlamalarına göre farklı renk kodlarına sahip ve dört kategoriye ayrılmış durumda: tamamen kısıtlayıcı, kısmen kısıtlayıcı, kısıtlanmamış veya inceleniyor. Bu bilgiler IATA tarafından sürekli olarak kontrol edilip güncelleniyor.

Kullanıcılar harita üzerinde bir ülkeye tıkladıklarında, o ülkeye gittiklerinde karantina sürecinin olup olmadığı, ülkelere göre muafiyetler ve varışta gerekli olabilecek herhangi bir belge veya test dahil olmak üzere mevcut sınır politikası hakkında bilgi bulabiliyor. Seyahat Yönetmelikleri Haritası’ndaki bilgiler, havayollarından ve devlet kurumlarından alınıyor.

Harita kullanışlı bir araç olsa da, gezginlerin onu nihai veya tek bir kaynak olarak kullanılmaması öneriliyor. IATA, kullanıcılara en yüksek doğruluğa sahip bilgiyi sunabilmek için çabalarken, COVID-19 ile ilgili düzenlemelerin sürekli değiştiğini ve her ülkenin kendi kurallarını sıklıkla revize edebildiğini hatırlatıyor. Seyahat rezervasyonu yapmadan önce en doğru ve güncel bilgiler için resmi devlet web sitelerinin de mutlaka ziyaret edilmesi tavsiye ediliyor.

Dünyanın dört bir yanına seyahat edebilmek için tek tip bir kılavuz veya süreç yok. Avrupa Birliği’ne bağlı ülkelerin bile birbirlerinden farklı kuralları ve gelen ziyaretçileri ağırlamak için değişik uygulamaları bulunuyor.

IATA’nın hazırladığı Seyahat Yönetmelik Haritası’na ulaşmak için tıklayınız

adbanner