Hatay Havalimanı Pisti Yeniden Açıldı

Deprem sonrası, Hatay Havalimanı pistinde oluşan tahribatın onarım çalışmaları kapsamında, İGA inşaat ve teknik ekipleri, 96 saat aralıksız çalışarak, pistin zarar gören tüm noktalara müdahale etti.

Pistteki onarım çalışmaları bugün tamamlandı ve Hatay Havalimanı operasyona hazır hale getirildi.
 
Havalimanının üç kilometrelik pistinin 45 ayrı noktasında parçalanma ve yarıklar oluştuğu için Hatay Havalimanı ulaşıma kapatılmıştı.

Şehir merkezine yaklaşık altı kilometre mesafede bulunan ve afet bölgesine gönderilen lojistik yardımların, zamanında ulaştırılması için hayati önem teşkil eden Hatay Havalimanı’nın pistinin öncelikli olarak ilk iki kilometrelik bölümüne yoğunlaşıldı.

Hatay Havalimanı pisti operasyonlara hazır hale getirildi

Şuan havalimanı pistinin 2082 metrelik kısmı kullanılıyor. 918 metrelik bölümü ise kullanılamaz durumda. Pistin aktif kullanıma hazır hale getirilen kısmı, Boeing 737 ve Airbus A320 gibi uçakların iniş-kalkış yapabilmesi için yeterli.
 
96 saat gibi oldukça kısa bir zaman diliminde 150 kişilik İGA teknik ekibi, 45 adet büyük ve 250 adet küçük onarım noktasını tamir etti. Yaklaşık 5 bin metrekare alan, hasarları giderilerek tekniğine uygun asfalt ve beton malzemelerle yeniden imal edildi. Alanda toplamda 50 iş makinesi görev aldı ve çok kısa bir süre içinde pist onarılarak, operasyonlara hazır hale getirildi.

DHMİ’ye ait kalibrasyon uçakları ile yapılan kontrollerim ardından operasyonların başlamasına izin verildi.

Hatay Havalimanı pisti operasyonlara hazır hale getirildi

Hatay Havalimanı’na ilk uçuşu, Türk Hava Yolları’na ait Boeing 737-8 (TC-JVJ) İstanbul Havalimanı’ndan gerçekleştirdi. Pegasus Havayolları da Sabiha Gökçen’den Hatay’a bir uçuş yaptı.

13 Şubat itibariyle Hatay’dan tahliye uçuşlarının sayısı artarak devam edecek. Bu uçuşlara katılmak için biletleme uygulamasının zorunlu olduğunu hatırlatalım…

Pistin onarılması sürecinde TAV İnşaat ekipleri de destek verdi. Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri ise hafriyatların atılması işlerini gerçekleştirdi.

adbanner