Havacılıkta En İyi Mobil Uygulamalar

Havacılık ile ilgili münasebetiniz sıradan bir yolcudan farklı ise teknolojik gelişmeler her geçen gün sizin için pek çok yeni alternatif sunuyor. Akıllı telefonlarınız ve mobil cihazlarınız aracılığı ile kullanabileceğiniz pek çok uygulama ve çevrimiçi araç, size uçakları anlık olarak takip etmekten, havalimanında nasıl etkin vakit geçirebileceğinize, uçakların ayırt edici özelliklerinden uçuş geçmişinizi oluşturmanıza kadar pek çok öneriyi ve bilgilendirmeyi de beraberinde getiriyor.

Ben de sizler için havacılığa dair merakınızı giderecek ve yepyeni meraklar oluşmasını da sağlayacak 6 site ve uygulamayı derledim.

1- Kuleyi Dinleyin

Uçakların havalimanlarına iniş ve kalkışları öncesinde pilotların kule ile konuştuğunu hepimiz biliyoruz. Ama aynı zamanda kule ile yapılan bu konuşmaların da ne olduğunu çoğunlukla merak ediyoruz. Kulede çalışan hava trafik kontrolörleri, pilotlar ile irtibata geçen ve havalimanındaki iniş kalkışları planlayıp organize eden kişiler. Peki hava trafik kontrol faaliyetlerini dinleme şansınız olduğunu söylersem şaşırır mısınız? Amerika, Avrupa ve Asya’daki pek çok havalimanının hava trafik kontrol konuşmalarına online olarak liveATC.net sitesi üzerinden ulaşmanız mümkün. Pilotların kule ile yaptığı konuşmaları canlı dinlemek oldukça heyecanlı olabiliyor. İstanbul Atatürk Havalimanı’nın kulesinden bir konuşmayı dinlemek isterseniz, ilgili arama hanesinde havalmanının ICAO Kodu olan “LTBA” yı girerek geride kalan 30 günlük süre içerisindeki istediğiniz konuşmaları dinlemeniz mümkün.

2- Uçuş Geçmişiniz ve İstatistiklerinizi Çıkarın

Flightmemory.com ve flightdiary.net gibi web siteleri ve bunların mobil uygulamaları sizin yolculuk geçmişinizi saklamanız ve kişisel uçuş arşivinizi oluşturmanız için birebir. Hangi havayolu ile hangi tarihte, nereden nereye, hangi sınıf ve koltukta, nasıl seyahat ettiğinizden; bu seyahate dair not ve anılarınıza kadar her konuda bilgi ile harika bir uçuş kayıt takip sistemi olan bu siteler; kendi küresel uçuş haritanızı oluşturmanızı mümkün kılıyor. Tıpkı havayolu şirketlerinin uçak içi dergilerinin en arkasında yer alan; o şirketin uçtuğu noktaların birleştirilmiş olduğu dünya haritasına benzer şekilde sizin de uçtuğunuz destinasyonlar ve uçuş ağınızı görebildiğiniz haritalar oluşturabiliyorsunuz.

Eğer spesifik olarak tescil adını bildiğiniz bir uçağın da hangi noktalara uçtuğunu sürekli takip etmek istiyorsanız da bu sitelerde yer alan bir tool aracılığı ile uçağın aylık destinasyon takibine ulaşmanız mümkün.

3-Uçakları Gerçek Zamanlı Takip Edin

flightradar24.com ve flightaware.com siteleri ve mobil uygulamaları ise sizin gerçek zamanlı olarak uçakların nerede olduğunu takip etmenizi sağlıyor. Site ve uygulama üzerinden dünyanın herhangi bir noktasında gökyüzünde olan bir uçağa dair kayıt numarasından, uçağın tipine, ait olduğu havayolu şirketinden, mevcut irtifasına; hangi noktadan kalkıp nereye gittiğine ve uçuş süresine kadar tüm bilgileri gerçek zamanlı olarak takip edebilmenize olanak sunuyor. Site ve uygulamalar üzerinden belirli bir havalanına, belirli bir uçağa veya belirli bir rotaya göre spesifik aramalar yaparak istediğiniz özelliklerde gerçekleşen uçuşlara dair takipler yapmanız da mümkün.

4-Havalimanında Olanları İzleyin

Eğer radar takip sisteminden uçakları izlemek ve pilotların kule ile yaptığı konuşmaları dinlemek yeterli veya cazip gelmediyse web cam aracılığı ile istediğiniz havalimanında neler olup bittiğini canlı izlemeniz de mümkün. Pek çok havalimanının terminal, pist, taksi yolu gibi pek çok farklı noktasında; çeşitli pozisyon ve açılarda konumlanmış bir çok kamera mevcut. Siz de bu kameralar aracılığıyla gerçek zamanlı olarak o havalimanında neler olduğunu izlemek isterseniz airportwebcams.net sitesi tam size göre.

5-En Doğru Operasyonel Bilgileri Edinin

Expertflyer çok sayıda havayolu şirketinin ücret kurallarından, uçaktaki koltug konfigürasyonuna ve uçuş bilgilerine dair güncel bilgileri altyapısında bulunduran popüler bir site. diğerlerinden farklı olarak bu sitenin küçük de olsa yıllık üyelik ücreti var. ama sitenin üye sayısına bakıldığında; sık uçuş yapan yolcuların, en doğru ve güncel bilgiler ile uçma konusunda parayı önemsemedikleri anlaşılıyor.

6-Uçakları Tanıyın

idthatplane.com ve onun mobil uygulamaları üzerinden uçaklara dair ayırtedici bilgileri öğrenmeniz mümkün. uçakları birbirinden ayıran farklı özelliklerin belirtildiği siteden edindiğiniz bilgiler doğrultusunda havalimanında gördüğünüz uçakların ne marka ve model olduğunu ayırt edebileceksiniz. uygulamanın internet olmadan yani offline olarak da çalışabildiğini hatırlatmakta fayda var.

adbanner