Havalimanı Çevresinde Drone Krizi

Dublin Havalimanı, son beş haftadır, meydanın çevresindeki insansız hava aracı faaliyetlerinin yarattığı sorunlarla boğuşuyor. Yaşanan son olay, havalimanının altıncı kez geçici olarak kapatılmasına neden oldu.

2 Mart 2023’te, Dublin Havalimanı, potansiyel bir insansız hava aracı görülmesi nedeniyle uçuş operasyonlarına geçici olarak kapatıldı. Ryanair’in üç uçuşu bu durumdan etkilendi. Uçaklar, Shannon ve Belfast Havalimanı’na yönlendirilerek yolcuların seyahat planlarının bozulmasına neden oldu.

Havalimanında yaşanan bu olayların artan sıklığı sonucunda uçuşların başka havalimanlarına yönlendirilmesi, hem yolcular hem de havayolları için ciddi bir rahatsızlığa neden oldu.

Ryanair CEO’su Michael O’Leary, yaşanan durumla ilgili hayal kırıklığını Twitter üzerinden paylaştı. İrlanda Ulaştırma Bakanı Eamon Ryan’ı, drone sorununu çözmek için yeterli önlem almadığı için eleştirdi. Ryanair’in resmi Twitter hesabında yayınlanan bir videoda, kızgınlığı göze çarpan O’Leary, İrlanda’nın ulaştırma bakanı Eamon Ryan’ı “beceriksiz” olarak nitelendirdi. Kendisini, sorunu çözmeye veya istifa etmeye davet etti.

Dublin Havalimanı çevresinde insansız hava aracı uçurmanın, önemli bir emniyet riski oluşturan, pervasız ve yasa dışı bir faaliyet olduğunu belirten O’Leary, insanları bölgede insansız hava aracı uçurmaktan kaçınmaya çağırdı. Ayrıca, kolluk kuvvetlerini de bu faaliyetlerde bulunanlara karşı derhal harekete geçmeye çağırdı.

Dublin Havalimanı’nda uçuşlar en son 21 Şubat 2023’te, bölgede “yasadışı insansız hava aracı faaliyeti” tespit edilmesinin ardından askıya alınmıştı. Son beş haftada, havalimanında uçuşlar altı kez durduruldu.


İlgili Haber | Drone ile Uçak Düşer mi?

adbanner