Havalimanı Güvenliğinde Sıvı Yasağı Bitiyor

Havalimanlarında güvenlik kuyruğundan geçerken yolcuların karşısına çıkan sıvı kısıtlaması ile bilgisayar, tablet gibi kişisel cihazların çantadan çıkarılması uygulaması yakın gelecekte sona erecek gibi görünüyor. Geliştirilen CT tarayıcılar, çantaların içinin, üç boyutlu olarak incelenmesini sağlıyor.

2006’da Londra Heathrow Havalimanı’nda, sıvı patlayıcıların kullanılacağı planlı bir terör eyleminin son anda durdurulmasının ardından, havalimanlarında sıvı yasağı başladı.

Havalimanı güvenliğinden geçerken çantamızdaki 100 ml’den büyük sıvılar toplanıp çöpe gidiyor. Yolcuların tüm sıvıları şeffaf poşete koyması ve çantalarındaki toplam sıvının, 1 litreyi aşmaması gerekiyor.

Havalimanlarındaki sıvı kısıtlamaları, yolcuları bir hayli zorluyor

Ancak havalimanlarında yeni CT tarayıcılar kullanılmaya başlandı. Bu cihazlar, 2D X-ray görüntülerin yerine, çantaları 3D olarak inceliyor. Güvenlik görevlileri, çantadaki tüm öğeleri, her açıdan görebiliyor.

Bu tarayıcılar yaygınlaştıkça, yolcuların güvenlikte bilgisayar ve tabletlerini çantadan çıkarma zorunluluğu ile sıvı kısıtlaması kuralı tarih olacak.

Bu kural ve uygulamalar, havalimanlarındaki gecikmelerin en büyük nedenlerinden biri.

Sistem, İngiltere’de Heathrow ve Gatwick’te test edilmeye başlandı. Eski teknoloji 2024’e kadar tamamen bitmiş olacak ve gelişmiş CT tarayıcılar hizmete başlayacak.

3D CT tarayıcılar son yıllarda Avustralya’daki çeşitli havaalanlarında da test edildi.

ABD’de 2022 boyunca denenen bu cihazlar için, 781 milyon Dolar’a 469 adet sipariş edildi.

adbanner