Havalimanı Pistinde İki Mezar Taşı

Amerika Birleşik Devletleri’nin Georgia Eyaleti’nin en eski şehri olan Savannah’ta bulunan Hilton Head Uluslararası Havalimanı’nın yıllık yolcu sayısı yaklaşık 1.5 milyon. Bu yolcuların belki de çok küçük bir kısmı, havalimanının pistinin ortasında yan yana duran tuhaf iki dikdörtgeni fark etmiş durumda.

İlk bakışta asfaltta yapılan onarım çalışmalarının bir sonucu gibi görünse de; aslında o dikdörtgenler, 50 yıl evli kalan Richard ve Catherine Dotson’un mezar taşları. Onlar, havaalanı pistine gömüldüğü bilinen dünyadaki tek çift dersek sanırım yanlış olmaz.

Karı kocanın, işlek bir pistin ortasında ebedi istirahate çekilmelerinin hikayesinin başlangıcı 1877’ye dayanıyor. Yani Wright Kardeşler Wilbur ve Orville’ın 1903’te ilk kez uçağa binmesinden çok önce. O yıl yani 1877’de Catherine hayatını kaybediyor. Bir ömür boyu ailenin Savannah’ın eteklerindeki arazisinde çiftçilik yapan Richard da Catherine’den 7 yıl sonra hayatını kaybediyor. Resmi kayıtlara göre çift, yaklaşık 100 mezarın yer aldığı aile mezarlığında yan yana gömülüyor.

Çift, 1980’lerde Savannah Havaalanı’nda yer alan Pist 10 için bir uzantı üzerinde çalışılmaya başlanıncaya kadar huzur içinde dinlendi. Yeni pist, Dotson’ların yattığı arazi boyunca uzanacaktı. Mezarlıktaki yatan diğer kişilerin yakınları mezarların başka bir yere taşınmasına izin verdiler, ancak Dotson’ların torunları, onların kesinlikle rahatsız edilmek istemedikleri konusunda ısrarcı oldu. Satın almak için çok uğraştıkları, buradan yetiştirdikleri ürünlerle hayatta kaldıkları topraklarda kalmak isteyeceklerini iddia etti.

Yakınlarının rızası olmaksızın mezarların başka yere transfer edilmesinin yasadışı olması nedeniyle, havalimanı yönetimi pisti Dotson çiftinin mezarlarının üzerine inşa etti. Hiç bir zorunlulukları olmasa da, pistin üzerine düz bir şekilde yerleştirilmiş iki mezar taşı yerleştirerek Dotson’ları onurlandırmayı ihmal etmedi.

Aile üyeleri şu anda isterlerse, havalimanı çalışanları eşliğinde güvenli bir şekilde pistin ortasındaki mezarların başına ziyarete gidebiliyor. Ancak maalesef oraya çiçek bırakamıyorlar.

adbanner