Havalimanı Terminalleri Neden Halıyla Kaplı? | Boarding Info

Written by 18:48 Bunları Biliyor Musunuz?, HAVACILIK

Havalimanı Terminalleri Neden Halıyla Kaplı?

Seyahat etmeyi, hayat tarzınız haline getirdikten sonra, artık detaylar ile daha fazla ilgilenmeye başlayıp; daha fazla sorguluyorsunuz.

Örneğin pek çok havalimanı terminalinde zeminin neden halı kaplı olduğunu hiç düşündünüz mü❓

Havalimanı terminallerinin, yolcuların rahat yürümesi, tekerlekli valizlerini rahat hareket ettirebilmeleri ve hatta personelin daha rahat temizleyebilmesi için sert beton zeminlerden oluşmasını bekleriz.

Ancak, terminallere halı kaplana uygulaması, havalimanı tasarımcılarının yolcu psikolojisi, ruh hali ve davranışlarını etkileyebileceği yollardan biri.

Havaalanlarının çoğu halı ile kaplı çünkü bu basit tasarım ögesi, yolcuların kalkıştan önce daha rahat hissetmelerine yardımcı oluyor.

Çünkü halılar kendinizi evinizde hissedebileceğiniz bir ortam yaratıyor

Peki ama bu neden önemli❓

Halı kaplaması, doğal aydınlatma, ferahlık gibi etkenler yolcularda rahatlama hissiyatı yaratıyor. Bunun amacı ise tamamen ekonomik kaygılar.

Yolculuk öncesi stres seviyesi azaldıkça mutlu ve rahat hisseden insanların alışveriş yapma eğilimi yaklaşık % 10 artıyor. Bu da havalimanlarındaki duty-free mağazalarının daha fazla iş yapabilme potansiyeli anlamına geliyor.

Hatta bu durum iç tasarımın da ötesine geçmiş durumda. Pek çok havalimanında terminal içinde kaplıcalar, yoga odaları, terapi hayvanları gibi yolculuk öncesi huzur dağıtan alışılmadık uygulamalar mevcut.

Ayrıca havalimanlarında yolcuların harcama yapmalarını artırmak için, havalimanı işletmecileri daha az sayıda çalışan barındırma eğiliminde.

Çünkü, yapılan araştırmalara göre insanların % 40’ı alışveriş yaparken insan etkileşiminden kaçınmayı tercih ediyor. Bu da havalimanı mağazalarında otomatik sistemlerin yaygınlaşması sonucunu doğuruyor.

Yani bir dahaki sefere havaalanındaki mağazalarda çalışanlardan daha fazla insansız kiosklar dikkatinizi çekerse, sebebinin bu olduğunu hatırlayıp bana “aaa haklıymışsın” yazın❗️

(Visited 70 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info