Havalimanında Laptopunuzu Unutursanız Ne Yapmalısınız?

Seyahat etmenin keyifli olduğu kadar stresli bir deneyim olabileceğini biliyoruz. Özellikle havaalanındaki bazı süreçler stres seviyemizi artırıyor.

Zamanında havalimanına varmak, ihtiyacınız olan her şeyi yanınıza aldığınızdan emin olmak ve nihayet güvenlikten geçiş için sıraya girmek ve beklemek gibi adımlar esnasında dikkatinizin dağılması oldukça kolay. İnsanların pek çoğu dikkatleri dağıldığında anahtar, cüzdan ve hatta bazen dizüstü bilgisayarları gibi büyük şeyleri güvenlik kutularında unutup uçağa doğru yolculuklarını sürdürüyor.

Bu tip durumlarda havaalanındaki kayıp eşya ofisi devreye giriyor. Unutulan eşyalar sisteme kaydedilip güvenli bir alanda saklanıyor. Dizüstü bilgisayarların unutulmasının en yaygın sebebi, X-Ray’den geçmeden önde bilgisayarlarımızı koyduğumuz kutulara başka eşyalar da koymamız.

Peki böylesi bir durumla karşılaştığımızda ne yapmalıyız?

Havalimanının Kayıp Eşya Ofisini Arayın

Güvenlik kuyruğunda bir şeylerinizi unuttuğunuzu anladığınız an ilk yapmanız gereken havalimanı kayıp eşya ofisine fiziken ya da telefonla veya sosyal medya hesapları üzerinden ulaşmak olmalı. Bu konuda size yardım edebilecek en yetkili kişiler orada.

Bilgisayarınızın Altına Kartvizit Yapıştırın

Nasılki hem uçak altına verdiğimiz hem de kabinde yanımıza aldığımız çantalarımız için bir bagaj etiketi varsa; bilgisayarımız için de bir kimlik görevi gören etiket oluşturmak iyi bir fikir olabilir.
Henüz yapmadıysanız, bu yazıyı okuduktan sonra, adınızın ve iletişim bilgilerinizin bulunduğu bir kartvizit veya kendinizin bu bilgileri yazdığınız bir kağıt parçasını dizüstü bilgisayarınızın altına bantlayın. Bu adım, uçuşunuz başlamadan önce size ait eşyaları bulan kişinin sizinle bir şekilde iletişim kurabilmesine olanak tanıyacaktır.

Telefonunuzu Kullanarak Bilgisayarınızı Takip Edin

Apple sahipleri için kayıp bir dizüstü bilgisayar bulmak oldukça kolay olabilir. Tek yapmanız gereken, ”Mac’imi Bul” uygulamasının bilgisayarınızda yüklü olduğundan emin olmak. Bu yazıyı bir MacBook üzerinden okuyorsanız beklemeden hemen şimdi yapın. Böylece bir daha asla böyle bir konuyu düşünmek zorunda kalmazsını. Bunu yapmak için Apple menüsüne gidin ve Sistem Tercihleri’ni seçin. Ardından, iCloud bölmesini tıklayın, giriş yapın ve sağ taraftaki listede Mac’imi Bul’u görene kadar sayfayı aşağı kaydırın. Aktive etmek için tıklayın ve hazır. Bilgisayarınız kaybolursa, bulmak için telefonunuzdaki veya başka bir bilgisayarda iCloud Mac’imi Bul programını kullanarak bilgisayarınızın yerini bulabilirsiniz.

Tüm bu söylediklerimiz fayda etmezse, her yıl havalimanlarında unutulan eşyaların satışının yapıldığı açık artırmalarından birine katılarak, kendinize yeni bir dizüstü bilgisayar satın alın. Açık artırmaların gerçekleştirildiği tarihleri internet üzerinden takip edip; havalimanında unutulmuş bir dizüstü bilgisayarı herkesten önce siz alın.


Ek Bilgi | Laptopunuzu Bagaja Vermeyin!

Dizüstü bilgisayarlar, tıpkı diğer elektronik cihazlar, para, ziynet eşyası, senet, pasaport gibi ‘bagaj olarak kabul edilemeyen maddeler’ listesinde olması nedeniyle, tüm sorumluluk yolcuya ait. Bu nedenle uçak altına verdiğiniz bagajlarınızın içinde yer alan bilgisayarınız için çalınma veya zarar görme durumunda herhangi bir hak talep edemediğinizi unutmayın…


Muhammed YILMAZ

adbanner