Uçakların Havada Tüm Motorları Durursa Ne Olur?

Uçakla seyahatin en büyük sansasyonlarından biri, yerden 10 km yüksekte, bulutların üzerindeyken, bir titreme ve yavaşlama hissiyatı ile pilotun bir motorun devre dışı kaldığını duyurduğu anonstur. Peki bu ne anlama geliyor?

Öncelikle her şey kontrol altında. Endişelenmeyin!

Motorlar uçuş sırasında, kuş sürüsüne çarpma, volkanik küller, dolu, sistem arızası, yakıtın bitmesi vb sebeplerle kullanım dışı kalabilir.

Pilotlar, havada uçağın tüm motorlarının kaybedilmesi durumunda bile uçağı indirebilmek için eğitilir.

Dikkatli bir şekilde kitabına dalan ya da uyuyan bir yolcu bunu fark etmez bile.

Pilotlar uçağı yavaşlatıp, sorunu gidermek için daha alçak irtifaya iner.

Uçakların en az 2 tane olağanüstü güçlü motoru var.

Uçaklar tek motor ile uçuşun tüm aşamalarını gerçekleştirebilecek şekilde tasarlanır.

Ancak yine de, güvenlik amaçlı olarak havada motorların biri arızalanırsa uçağın menzili azaltılır ve en yakın havalimanına yönlendirilir.


İlgili Haber | Uçak Motoru Havada Alev Alırsa Ne Olur?


Motor arızası durumunda uçak gökyüzünden bir anda düşmüyor. Kanatlarının yardımı ile güvenli ve kademeli olarak süzülüyor, inebiliyor.

Motorun çalışmadığı anlarda yapılan inişler normal bir inişe çok benzer.  Böylesi bir durumda yolcuların fark edebileceği en büyük fark, pistte acil durum personellerinin önlem olarak bekliyor olduğunu görmek olabilir.

Çok nadir görüldükleri için, motor arızası olayları hep abartılır.

Kasım 2010’da Singapur’dan Sidney’e giderken motoru yanan Qantas’ın Airbus A380’inin 4 motorundan 3’ü kullanım dışı kaldı. 45 dakika bu şekilde havada kalan çift katlı Jumbo jet 469 yolcusu ile sorunsuzca indi.

Hudson Mucizesi olarak bilinen US Airways 1549 numaralı uçuşunda, kuş çarpması sonucu motorları devre dışı kalan uçak Hudson Nehri’ne indi. Herkes tahliye edildi.

2001 yılında Toronto’dan Lizbon’a giden Air Transat’ın 236 nolu uçuşunda, Airbus A330, yanlış bakım yapılmış olması nedeniyle havada tüm motorlarını kaybetti. 20 dakika süzülen uçak başarıyla indi.

Özetle havada yaşanan motor arızalarının çoğunda, yolcular seyahat planlarında bir miktar gecikme yaşamak dışında çok fazla etkilenmiyor?


adbanner