Hawaii’deki Cennete Giden Merdiven Neden Kaldırılıyor?

Hawaii’de “Cennete Giden Merdiven” olarak bilinen ünlü Haiku Merdivenleri, yasadışı izinsiz girişler ve yüksek maliyetlere yol açan güvenlik ihtiyacı ile düşüp yaralanma vakalarının artması nedeniyle kaldırılacak. 1987’den beri bu merdivenlerin olduğu alana giriş yapmak yasak. Ama bu yasaklar insanlar tarafından ihlal ediliyor.

1940’larda ABD Donanması tarafından inşa edilen merdivenler, 30 yılı aşkın bir süredir halka kapalı. Ancak Hawaii’deki en iyi manzaraya sahip olduğu herkes tarafından biliniyor.

Bu merrdivenlerrin sahip olduğu 3.922 basamakla, Oahu’nun doğu tarafından, Kaneohe’de bir dağa çıkılıyor. Merdivenler ziyaretçilere açık olmasa da, bu durum, insanların patika üzerinde dolaşmasını, civardaki evlerin çitlerinden atlayarak merdivenlere ulaşmasını engellemiyor.

Honolulu Kent Konseyi tarafından, yükselen güvenlik maliyetleri nedeniyle merdivenlerin kaldırılmasına oybirliğiyle karar verildi.

Honolulu Belediye Başkanı Rick Blangiardi: “Merdivenlere belirli grupların ilgisinin farkındayız. Ancak izinsiz girişler, kişisel yaralanmalar, istilacılara ve halkın genel güvenliği gibi konular göz ardı edilemez. Temelde, uygun tesis ve otopark imkanı olmayan bu yerleşim bölgesinde, bir turistik tesis oluşturmak mümkün değil. Dolayısıyla Belediye Meclisi, merdivenleri kaldırma kararı aldı ve gerekli adımları atacağız” diyerek kararın gerekçesini anlattı.

Bu yılın başlarında, 24 yaşındaki bir genç merdivenleri çıkarken dizini yaraladıktan sonra, bölgeden helikopter ile alınmak zorunda kalındı.

Merdivenlere izinsiz girenler için şu anda 1000 Dolar para cezası bulunuyor.

Merdivenlerin kaldırılması projesi için 1 milyon Dolar’lık bütçe ayrılması bekleniyor.

Alınan karara rağmen, merdivenlerin tamamen kaybolmama ihtimali var. Hawaii News Now’a göre, orijinal merrdivenlerr “Jurassic Park” ve “Jumanji” gibi filmlerin çekildiği yer olan Kuoloa Çiftliği’ne taşınarak, burada insanlara bilet satışı yapılabilecek bir cazibe merkezi kurulması gündemde.

adbanner