Helikopter Videosu YouTuber’ı Hapise Götürebilir

Gerçek adı Suk Min Choi olan ve 900.000’den fazla aboneye sahip YouTube yayıncısı Alex Choi, Haziran 2023’te kanalında bir video yayınladı. ABD’nin Mojave Çölü’nde çekilen videoda, helikopterdeki iki kadının, süratli bir şekilde hareket eden bir Lamborghini’yi hedef aldığı ve otomobile havai fişek fırlattıkları görülüyor.

‘Bir Lamborghini’yi Havai Fişeklerle Yok Etmek’ (Destroying a Lamborghini with Fireworks) başlıklı video 4 Temmuz 2023’te yayınlandıktan bir süre sonra kaldırıldı. Bu videodan bazı kesitler bugün hâlâ YouTube ve Instagram gibi platformlarda paylaşılmayı sürdürüyor.

Choi, oldukça yüksek prodüksiyon isteyen bu videoyu kanalında yayınladıktan yaklaşık  bir yıl sonra, 5 Haziran 2024’te tutuklandı.

ABD Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan suç duyurusu ile harekete geçen mahkeme Kaliforniya’da Choi için tutuklama emri çıkardı. Gerekçe, hava aracına patlayıcı veya yangın çıkarıcı maddeler yerleştirmek olarak belirtildi.

Her ne kadar videoda Choi kendisi görünmese de videonun kamera arkası görüntüleri, tartışmalı videodaki akrobasi ve aksiyon çekimlerini onun yönettiğini gösteriyor. Üstelik videonun sonunda ‘Alex Choi’nin yönettiği’ ibaresi yer alıyor.

Yapılan şikayetin akabinde, Choi’nin tutuklanması ve kendisine isnat edilen federal suçlamaların yanı sıra; ABD Federal Havacılık İdaresi – FAA tarafından da videodaki helikopteri kullanan pilotunun lisansı iptal edildi.

Pilot lisansının iptal edilme gerekçeleri arasında, helikopteri insanlara ve yerde hareket halindeki bir araçtan 500 feet’ten daha yakın bir mesafede kullanmak; helikopteri regülasyonlarda belirtilen minimum irtifaların altında çalıştırmak, helikopterin bir başkasının canını veya malını tehlikeye atacak şekilde dikkatsiz veya umursamaz bir şekilde kullanılması gibi gerekçeler gösterildi.

Choi, 6 Haziran 2024’te ilk kez mahkemeye çıktı ve 50.000 dolarlık kefalet karşılığında serbest bırakıldı. Choi, mahkemede herhangi bir savunma yapmadı. Dava duruşmasının 2 Temmuz 2024’te yapılması planlanıyor. Choi, hakimler tarafından suçlu bulunursa en fazla 10 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.

adbanner