HondaJet’in Geliştirdiği İkinci İş Jetinin Adı Ne Oldu?

Honda Aircraft Company, geliştirdiği ikinci özel jet modeline, resmi olarak HondaJet Echelon adını verdi. 11 yolcuya kadar koltuk kapasitesi sunabilen uçak, ilk olarak 2021’de HondaJet 2600 Concept olarak tanıtıldı. HondaJet Echelon’un 2028’de hizmete girmesi bekleniyor.

2021 yılında HondaJet 2600 Concept olarak ortaya çıkan ve seri üretimi Haziran ayında onaylanan Echelon, ilk uçuşunu 2026’da gerçekleştirmeyi hedefliyor. Uçağın, 2028’de hizmete girmesi planlanıyor.

Echelon, gövdede iç alanı boşaltan ve aynı boyuttaki iş jetlerine göre %20 daha fazla yakıt verimliliği sunan, kanatlardaki bölmelere yerleştirilmiş motorlarıyla, orijinal HondaJet konseptini takip ediyor.

Honda Aircraft Company Başkanı ve CEO’su Hideto Yamasaki, “HondaJet Echelon, geleneksel hafif jetlerdeki seyahat deneyimini aşan yeni bir kategori yaratmak için doğdu” ifadelerini kullandı. “Hareket kabiliyetini yukarıya doğru genişletmek, Honda’nın uzun süredir devam eden hayaliydi. HondaJet Echelon, insanlar için yeni değer yaratan bir ürünün klasik Honda hikayesini sergilerken heyecan verici bir sonraki bölümü işaret ediyor.” cümleleriyle yeni uçak ile ilgili şirketin heyecanını paylaştı.

Honda, yeni iş jeti Echelon ile bir pilot ve dört yolcuyla 2.625 deniz mili (4.862 km) menzil sayesinde, kıtalararası kesintisiz uçuşları da içeren olağanüstü bir performans vaat ediyor.

Uçak için planlanan maksimum seyir hızı 47.000 feet irtifada 450 knot yani saatte  833 km olarak planlandı. Echelon, tek pilotlu uçuşa olanak tanıyan; mükemmel düzeyde otomasyon ve elektrifikasyon vaat ediyor.

Merkezi ABD’nin Greenboro Şehri’nde bulunan üreticiye göre, proje tasarımının kritik inceleme aşaması (CDR) ilk test uçağının montajının da başlayacağı 2024 yılının ortalarında gerçekleşecek

adbanner