corporate crew ready to fly

Hostesler Topuklu Giymek Zorunda mı?

Hepimiz kuşkusuz işe giderken içinde kendimizi iyi hissettiğimiz kıyafetler giymeyi tercih ederiz. Ancak bazı işverenler bu konuda bizimle aynı fikirde değil.

Norveçli havayolu Norwegian, kabin memurları kıyafet yönetmeliğinde yaptığı değişiklikle sektörde yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi.

Kadın kabin memurlarının topuklu ayakkabı giymelerini şart koşan havayolu, tabanı düz bir ayakkabı giymek zorunda olan kabin memurlarının, bunu bir doktor raporuna dayandırmaları ve bu raporu da 6 ayda bir yenilemeleri kararı aldı. Havayolunun 22 sayfalık kıyafet yönetmeliğinde kabin memurlarının ayakkabılarında topukların en az 2 cm olması gerektiği belirtiliyor.

Kıyafet yönetmeliği, kadınları topuklu giymeye zorlanmasının yanında, göz makyajı ve hafif fondöten, nemlendirici veya pudra sürmelerini de gerektiriyor. Erkek personel için ise sivilce ya da herhangi bir lekeyi kapatmak haricinde makyaj kesinlikle yasak.

Kadın personele bir elinde ikiden fazla yüzük takmayı yasaklayan yönetmeliğe göre; başparmağa yüzük takmak da yasaklanmış. Takılan mücevheratın sadece altın veya gümüş olmasına izin veren yönetmeliğe göre takılarda kesinlikle dini motiflere izin verilmiyor.


İlgili Haber | Singapurlu Hosteslerin Kıyafeti: Sarong Kebaya


Yönetmelik değişikliği ve alınan yeni kararlar, hem Norveç hem de dünya havacılık sektöründe büyük bir tepki aldı. Tepkiler, 1950’li ve 60’lı yıllarda zirve yapan kabin memurlarına dair seksist yaklaşımın geride kaldığı ve 2019’da böyle bir konuyla yüzleşmenin saçmalığı üzerinde birleşiyor.

Norwegian Havayolları ise tepkilere; tüm küresel havayolları gibi, kendilerini de uçucu ekibin havada temsil ettiği; bu nedenle mürettebatın markayı tutarlı bir şekilde temsil etmesini sağlamak için kapsamlı bir kurallar dizisine sahip oldukları şeklinde cevap verdi.

SAĞLIK AÇISINDAN DURUM NASIL?

Uzmanlar Norwegian’ın personelini topuklu giymeye zorlayarak, onların sağlıklarını tehlikeye atıyor olabileceği görüşünde.

Osteopatik bir perspektiften bakıldığında, vücudumuzun baştan ayağa merkezlenmesini istiyoruz. Yüksek topuklar ayağı belirli bir açıya sokması nedeniyle; kasları ve eklemleri bu hizalamanın dışına çekiyor. Bu nedenle etkileri sadece ayaklarla sınırlı değil. Yüksek topuklu ayakkabılarla çok fazla zaman geçiren insanların sırt, boyun ve omuz ağrıları yaşaması bilindik bir durum. Çünkü ayakkabılar vücudun doğal şeklini bozuyor.

Uzmanlar özellikle uçakta topuklu ayakkabılardan, sivri uçlu ayakkabılardan ve özellikle de stilettolardan kaçınmanın en doğru fikir olduğu görüşünde.

DÜNYADA ÖRNEKLERİ VAR MI?

Geçtiğimiz aylarda, Aer Lingus Havayolları, kadın kabin ekibinin artık makyaj yapması veya etek giymesinin zorunlu olmaktan çıkarıldığını duyurdu. İrlandalı havayolu, kararın arkasında birçok farklı departmanda çalışan personelle yapılan görüşmeler ve alınan geri bildirimlerin yer aldığını açıkladı.

Virgin Atlantic Havayolları da makyaj ve kadın kabin ekibi için etek giymeyi zorunlu olmaktan çıkmıştı. Havayolunun, kırmızı üniformalarıyla ünlü kadın uçuş ekibine bundan böyle, özel olarak talep etmedikleri müddetçe standart olarak pantolon verilecek.


İlgili Haber | Kabin Memurları Tarihine Yolculuk

adbanner