HÜRJET Türk Yıldızları ile Birlikte Uçtu

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacını karşılamak amacıyla başlatılan HÜRJET Projesi kapsamında bir ilk daha gerçekleştirildi.  

Türkiye’nin ilk insanlı jet motorlu uçağı olan HÜRJET Jet Eğitim Uçağı, 3 Eylül 2023 tarihinde, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı akrobasi timi Türk Yıldızları ile birlikte kol uçuşu yaptı. Türk Yıldızları” akrobasi timi yakın gelecekte kullandığı NF-5 uçakları yerine HÜRJET ile uçacak.

SSB Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün sosyal medya hesaplarından yaptığı video paylaşımında; “Ülkemizin gökteki milli yıldızı HÜRJET, Türk Yıldızları’nın arasındaki yerini alıyor. Hafif taarruz, eğitim, devriye ve akrobatik gösteri görevleri için gün sayan HÜRJET’imizin semalardaki yolu hep bağımsız ve açık olacak“ ifadesini kullandı.

Bugüne kadar 17 uçuş gerçekleştiren ve bu uçuşlarda toplam 9 saat 8 dakika havada kalarak uçuş kontrol sistemi, hava veri sistemi, uçak sistem testlerini başarıyla ile tamamlayan HÜRJET’in son uçuşuna Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı akrobasi timi Türk Yıldızları eşlik etti. HÜRJET bu uçuşta 37 dakika havada kalarak 15,403 Feet irtifaya ve 351 Knot hıza ulaştı. Uçuş sonrası başarılı bir şekilde piste teker koyan HÜRJET daha sonra Türk Yıldızları ile Fil Yürüyüşü (Elephant Walk) gerçekleştirdi.

Yerli ve milli imkânlarla geliştirilen HÜRJET Jet Eğitim Uçağı projesi kapsamında çalışmalar 2017 Ağustos ayında başladı. Üretimi tamamlanan ilk komponent 10 Haziran 2022 tarihinde düzenlenen törenle nihai montaj hattına taşınmış ve montaj faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından yer testleri (iniş takımı, kablaj, kanopi mekanizma, elektrik testleri) ve ilk motor çalıştırma gereksinimleri olan aviyonik sistem, elektrik sistemi ve yakıt testlerini başarıyla tamamlayarak projenin en önemli virajlarından biri olan motor çalıştırmasını da 30 Ocak 2023 tarihinde başarıyla tamamladı. 18 Mart 2023 tarihinden itibaren taksi testlerini icra eden HÜRJET, ilk uçuşunu 25 Nisan tarihinde gerçekleştirerek mavi gökyüzü ile kavuştu. Tasarım zarfı içerisinde uçuş testlerine devam edecek olan HÜRJET’in varyantları arasında Jet Eğitim Uçağı versiyonu, Akrotim Gösteri Uçağı versiyonu, Harbe Hazırlık Uçağı Versiyonu, Red Aircraft Versiyonu ve Uçak Gemisi Versiyonları bulunmaktadır.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile Türk Havacılık Uzay Sanayii arasında 27 Aralık 2022 tarihinde imzalanan sözleşme kapsamında ilk etapta 4 adet uçak ve gerekli görülen aşamada ilave 12 uçak için anlaşma sağlanmıştır. Proje kapsamında Haziran 2024’de ikinci prototipin ilk uçuşu planlanmaktadır.

HÜRJET Performans Özellikleri

 • Maksimum Seyir Hızı : 1,4 Mach
 • İrtifa Tavanı : 45.000 ft
 • Güç Limitleri : +8g/-3g
 • Faydalı Yük Kapasitesi : 2.721 kg
 • Harbe Hazırlığa Geçiş
 • Yakın Hava Destek
 • Çoklu Görev Profili
  • Hava-Hava Kabiliyeti
  • Hava-Kara Kabiliyeti
adbanner