İç Hat Uçuşlarında Aşı veya Test Zorunluluğu Başladı

Hangi havayolu ile uçtuğunuz fark etmeksizin, iç hat uçuşu yapacak herkes için bugün yeni bir dönem başladı.  Artık uçuştan önce, aşı kartınız veya negatif sonuçlu PCR testinizi beyan etmeniz gerekecek.

Aşı durumunuzu, uçuştan en az 14 gün önce, gerekli tüm dozların tamamlandığını kanıtlayan aşı sertifikası ile ispat edebilirsiniz. Johnson & Johnson aşısı için tek doz yeterli.

PCR testinizin ise uçuştan en fazla 48 saat önce yapılmış ve negatif sonuçlu olması gerekiyor. Tüm devlet hastanelerinde seyahat için ücretsiz PCR testi yapılıyor.

Daha önce hastalık geçirenler için, bağışıklık süresi 180 gün olarak kabul ediliyor. Daha önce Covid-19 geçirdiyseniz, uçuştan en az 14 gün önce tek doz aşı olmanız da yeterli.

Bu kurallar, 18 yaşından büyük tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için geçerli.

Yurt dışından geliyor veya yurt dışına gidiyorsanız ve bu uçuşlarınızla bağlantılı bir iç hat uçuşu yapıyorsanız, aşı ve test zorunluluğundan muafsınız.

Hayat Eve Sığar (HES) mobil uygulamanızın güncel olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Uygulamanın ana ekranında yer alan “HES Kod Ayarları” menüsünden Aşı Durumu, Hastalık Durumu ve Test Durumu adımlarını aktif hale getirin. Çünkü havayolları size ait bilgileri buradan kontrol ediyor.

Aşı ve PCR testi şartlarını sağlamadığı için uçamayacak durumdaki yolcular için ise havayolları ücretsiz değişim hakkı verecek.


İlgili Haber | Aşı Pasaportu Uygulaması Adil mi?

adbanner