İki Caddeyi Birbirine Bağlayan Asansör | Boarding Info

Written by 23:11 Destinasyon, SEYAHAT

İki Caddeyi Birbirine Bağlayan Asansör

Fotoğrafta gördüğünüz, iki cadde arasında ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla yaptırılan Türkiye’deki tek asansör❗️Dünyadaki örnekleri de sayılı.

İzmir’in 100 yılı aşkın süredir ayakta duran en önemli yapılarından biri.

Konak ilçesindeki Mithatpaşa ile Halil Rıfat Paşa Caddeleri arasındaki yükseklik farkı 58 metre.

Eskiden bu caddeler arasında, Müslüman nüfusun “Karataş Merdiveni” Musevilerin ise en üst bölümünde bululunan Devidas Ailesi’nin evi dolayısıyla “Devidasların Merdiveni” olarak adlandırdığı 155 basamaklı sokak merdiveni kullanılıyordu.

Devidas Ailesi’nin reisi bir gün merdivenlerde düşüp ayağını kırınca, yakın dostu Nesim Levi Bayraklıoğlu, 1907 yılında tarihi asansörü yaptırmış.

Taş yapı temeli üzerine Marsilya’dan özel olarak getirilen tuğlalar ile örülü asansör; biri su buharı, diğeri elektrik enerjisi ile çalışan iki kabin ile inşa edilmiş.

1942’de Şerif Remzi Reyent’e satılıp geliri Karataş Musevi Hastanesi’ne bağışlanmış.

1983’de İzmir Belediyesi’ne bağışlanan Tarihi Asansör 1985 yılında restore edilmiş iki kabini de elektrikle çalışır hale getirilmiş. 1992’de kent turizmine kazandırılmış.

Asansör, Mithatpaşa Caddesi girişinde yer alan dünyaca ünlü İzmirli şarkıcı Dario Moreno’nun eviyle de ayrı bir cazibeye sahip. Ünlü şarkıcı 1940′lı yıllarda 4 kardeşi ve annesiyle o evde yaşamış. Sonradan sokağa da ismi verilmiş.

Tarihi Asansör, İzmir’de günbatımı manzarasını izleyebileceğiniz en güzel yerlerden biri❗️

 

(Visited 342 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info