İngiltere Prensi Harry Havacılığın Yaşayan Efsanesi Olacak

Eski bir İngiliz askeri pilotu olan Prens Harry, olağanüstü havacılık başarılarından dolayı Havacılığın Yaşayan Efsanesi olarak onurlandırılacak. Orduda görev yaptığı süre boyunca Afganistan’da görev yapan ve toplamda 200 saatin üzerinde uçan Prens Harry, havacılıktaki tecrübesine ek olarak, yaralı askerler ve gaziler için Invictus Oyunları’nı kurmak da dahil olmak üzere, bir hayırsever olarak önemli katkılarıyla da bu onura layık bulundu.

Britanya Prensi Harry, 19 Ocak 2024’te ABD’nin Kaliforniya Eyaleti’ndeki Beverly Hills’de düzenlenecek olan 21’inci Yaşayan Havacılık Efsaneleri Ödülleri töreninde, Havacılığın Yaşayan Efsanesi seçilecek. Yaşayan Havacılığın Efsaneleri töreninde, olağanüstü havacılık ve uzay başarılarına sahip 100 olağanüstü erkek ve kadın onurlandırılıyor.

Prens Harry’nin Havacılık Geçmişi

Henüz 39 yaşında olan İngiliz Prensi, 10 yıl boyunca İngiliz Ordusu’nda helikopter pilotu olarak görev yaptı. Ordudaki on yıllık hizmeti boyunca Harry, Afganistan’da iki tur görev yaptı. Avustralya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim görevlerinde uçtu. Harry, Afganistan’daki ilk turunda, 2007 ile 2008 yılları arasında, Helmand Eyaleti’nde hava kontrolörü olarak görev yaptı. Ancak, bir medya kuruluşunun haber ambargosunu delerek, savaş bölgesindeki yerini açıklamasının ardından, güvenlik nedenleriyle görevden alındı.

2010 yılında, Kara Havacılık Merkezi’nde sekiz ay süren, Ordu Pilot Kursu’nu tamamlayarak, Uçan Kanat ünvanını aldı. Eğitimi boyunca 200’den fazla uçuş saati biriktirdi ve Eurocopter AS350 Écureuil (Squirrel) ve Slingsby T67 Firefly sabit kanatlı eğitim uçağını nasıl uçuracağını öğrendi. Eğitimi sırasında en iyi yardımcı pilot topçusu olarak ödüllendirildi. Şubat 2012’ye kadar tam operasyonel bir Apache Pilotu oldu.

2012’de ikinci bir tur için Afganistan’a geri döndü. 2012 ile 2013 yılları arasında Afganistan’a yaptığı ikinci tur sırasında Apache helikopter pilotu ve topçuydu. Prens Harry, 2023 tarihli anı kitabı Spare’de, uçtuğu her görevde silah kamerası görüntülerini izleyebildiği için kaç kişinin öldüğünü sayabildiğini anlattı. Afganistan’daki ikinci tur boyunca muharebe görevlerinde uçarak, sayısız sivilin ve müttefik kuvvetlerin hayatını kurtardı. 2015 yılında Harry, Kaptan rütbesini alarak İngiliz Ordusu’ndan resmen ayrıldı.

Harry, İngiliz Ordusu’ndan neredeyse on yıl önce ayrılmış olmasına rağmen, Mart 2014’te kurduğu Invictus Games aracılığıyla, dünyanın dört bir yanındaki yaralı askerlere ve gazilere yardım etmeye devam etti. Sussex Dükü’nün buluşu olan Invictus Games, gaziler, yaralı servis personelleri ve aileleri için düzenlenen, Paralimpik oyunları tarzı bir spor yarışmasıdır.

Yedinci Invictus Oyunları 2025’te yapılacak ve oyunlara Kanada’nın Vancouver şehrindeki Whistler Bölgesi ev sahipliği yapacak.

Havacılığın Yaşayan Efsaneleri Ödülleri

Havacılığın Yaşayan Efsaneleri törenine, aynı zamanda “Havacılığın Resmi Elçisi” olarak da görev yapan, ünlü Hollywood oyuncusu ve havacılık meraklısı John Travolta ev sahipliği yapacak. Prens’in ödüle layık görüleceği törende, ödül alacak diğer isimler arasında havacı Steve Hinton, CAE Başkanı Marc Parent ve Donanma pilotu Fred Geroge yer alıyor. Ayrıca Lauren Sánchez, “Elling Halvorson Dikey Uçuş Onur Listesi Ödülü”nü alacak. Helikopter pilotu olmasının yanı sıra Sánchez, havadan film şirketi Black Ops Aviation’ı kurdu ve burada İcra Kurulu Başkanı olarak görev yapıyor.

Lauren Sanchez, havacılığa katkı sunmak için, disleksinin üstesinden gelerek ulusal bir ödül kazanmak üzere kendi rotorlarıyla uçuyor. Bugün, 100 erkek ve kadın, havacılık ve uzay endüstrisindeki başarılarından dolayı Havacılığın Yaşayan Efsaneleri haline geldi. Geçmişte ödül alanlar arasında Jeff Bezos, Tom Cruise, Morgan Freeman, Jim Lovell, Buzz Aldrin ve Elon Musk gibi isimler yer alıyor.

adbanner