İnsanlarda Seyahat Geni Var mı?

Ayaklarınızın altı mı kaşınıyor? Seyahatiniz mi geldi? En küçük bir fırsat yakaladığınızda kendinizi bir yerlere atmak için karşı konulmaz bir istek mi duyuyorsunuz? Merak etmeyin. Hasta değilsiniz! Bunun bilimsel bir açıklaması var.

Yapılan çalışmalar beyinde dopamin mekanizmasındaki farklılıkların, vücutta bazı dürtüsel ve tehlikeli davranış eğilimleri ile doğrudan ilişkili olduğunu kanıtlamıştı.

Özellikle dopamin reseptörlerindeki yapısal varyasyonlar, kumar gibi çeşitli bağımlılıkların da sebebi olarak öngörülüyor. Bilim insanları bu durumun, seyahat etme isteğini de açıklayabileceği konusunda artık neredeyse hemfikir.

Fazla dopaminin, tarih öncesi dönemlerde bir insanın evden çıkıp, yiyecek, barınak ve dost bulma umuduyla diğer bölgeleri keşfetmesine yardımcı olduğu; günümüzde ise bunun seyahat isteğine evrildiği düşünülüyor.

Yani birileri, sizin tüm dünyayı görme konusundaki arzunuz, heyecanınız ve isteğinizi delilik olarak yorumlarsa, ona bunun biyolojik bir durum olduğunu rahatlıkla söyleyebilirsiniz.

adbanner