Instagram’ın Gazabına Uğrayan Yerler

Turistler için en popüler yerler, sosyal medyanın yükselişi ile savaşmakla meşgul. Gizli mücevherlerin en gizli olanının bile uzun süre gizli kalamayacağı bir dönemden geçiyoruz.

Insta-selfie’nin çıkması pek çok şeyin şirazesini kaydırdı. Instagram tarafından popüleritesi zirve yapan ve bu durumdan da en çok olumsuz etkilenen cazibe merkezlerini araştırdım:

Santorini
Bembeyaz duvarları, ayırt edici mavi tavanları ile kontrast yaratan evleri ve mükemmel turkuaz denizi. Instagrammerlar tarafından en çok imrendirilen yerler arasındaki adada turist sayıları o kadar yüksek ki, Yunanlılar cruise gemisi ziyaretçi sayısına 2015’te günde 8 bin sınırı getirdi.

Portofino
İtalyan Rivierası’ndaki bu cazip balıkçı köyü Instagram’ın en sıcak noktalarından. Patlamış mavi gökyüzüne (#nofilter) karşı tanınan pastel renkli binalar, her sosyal medya meraklısının hayalini süslüyor.

Marina Bay Sands Sonsuzluk Havuzu
Singapur’un en ünlü otelinin en üstündeki ikonik havuz, “Dünyanın En İyi Havuzları” listesinin tamamında yer aldı. Takipçileriniz için bir resim çekmenin neredeyse zorunlu olduğu havuz bu esnada oldukça kirletiliyor.

Çin Seddi
Dünyanın en ünlü duvarı Instagrammerlar için olmazsa olmaz. Eskiden Çin’in en büyük cazibe merkezi turistlerle doluydu. Ama şimdi ellerinde telefonu ile fotoğraf çekmek isteyen turistlerle dolu. Dünyanın her ülkesinden onlarca kişinin selfiesinin içinde yer almak istemiyorsanız daha az kalabalık bölüme doğru gidin.

Machu Picchu
İnsanlar Peru Andes’teki bu İnka kalesinin önünde, özellikle renkli bir örme panço giyerken poz vermeyi çok seviyorlar. Onları kim suçlayabilir? Engin yeşil manzara ve 15. yüzyıl kalıntılarının önünde bir fotoğraf çekinme şansı arayan turistlerin hacmi Machu Picchu’yu da tehdit altına sokuyor. 2014’teki 1.2 milyonu aşan ziyaretçi oraya da bir sınır konulmasını zorunlu hale getirdi.

Pisa Kulesi
İtalyan’ın simgelerinden olan eğik kuleye gelen yüzlerce insanın vücudunun çeşitli yerleri ile kuleyi doğrultuyor gibi çekildiği fotoların kuleye bir faydası olamadı henüz. Tek öneri, kendiniz kuleyi doğrultmaya çalışırken bir başkasının fotoğrafında komik duruma düşmeyin.

adbanner