İran Cumhurbaşkanı Helikopter Kazasında Öldü

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin ölümü, saatler süren kafa karışıklığı ve hava koşulları nedeniyle sekteye uğrayan zorlu kurtarma operasyonunun ardından, hükümet tarafından yapılan basın açıklamasıyla resmen doğrulandı.

Helikopterin enkaz alanında yapılan çalışmalarda, hayat belirtisi bulunamadı. Kazada ayrıca Dışişleri Bakanı Hüseyin Amir Abdullahiyan, Doğu Azerbaycan Valisi Malek Rahmati, Cuma Tebriz İmamı, uçuş ekibi ve diğer yolcular ile beraber toplam dokuz kişi hayatını kaybetti.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Raisi’yi taşıyan helikopter, 19 Mayıs 2024’te İran-Azerbaycan sınırına yakın dağlık ve kırsal bir bölgeye acil “sert iniş” yapmak zorunda kaldı. Bulutlu hava nedeniyle acil servisler saatlerce bölgeye ulaşamadı. .

Raisi daha önce İran’ın Khoda Afarin vilayeti yakınındaki Araxe Nehri üzerinde bir barajın açılışına katılmak üzere Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüşmüştü. Olay, Raisi’nin bir petrol rafinerisini ziyaret etmesi planlanan Tebriz’e dönüş yolculuğu sırasında meydana geldi.

Cumhurbaşkanlığı konvoyunda üç helikopter vardı. Sadece bir helikopter acil iniş yapmak zorunda kaldı ve diğer iki helikopter sorunsuz bir şekilde yollarına devam etti. Olaydan saatler önce kaydedilen ziyaret görüntülerine göre, olaya karışan helikopterin Bell 212 olduğu anlaşılıyor.

İran’daki çeşitli medya kuruluşları, helikopterde Dışişleri Bakanı Hüseyin Amir Abdullahiyan, Doğu Azerbaycan Valisi Malik Rahmati ve diğer yetkililerin de bulunduğunu açıkladı. İnişin, arazinin engebeli olması nedeniyle ulaşılması zor olan Dizmar Ormanı yakınlarında meydana geldiği belirtildi.

İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, olayı televizyonda doğrulayarak, hava koşullarının kurtarma çalışmalarını engellediğini belirtti.

adbanner