İş Seyahati Yapmak İçin En İyi Havayolları

Kaliforniya merkezli finansal yazılımlar ve teknolojiler geliştiren Tipalti tarafından yapılan bir araştırmaya göre, iş seyahati için dünyanın en iyi havayolları belirlendi. Tipaltı, araştırmayı yaparken katılımcılarına, havayolları arasında hangisinin en iyi yolcu dinlenme salonlarına sahip olduğu, business class koltukları en rahat havayolunun hangisi olduğu, en iyi uçak içi eğlence sistemine ve en hızlı WiFi’ye sahip havayolları gibi sorular yöneltti.

Dünya, COVID-19 salgınının bıraktığı etkilerden kurtulmaya çalışırken, şirketler de müşterileriyle yüz yüze buluşmak için, çalışanlarını iş seyahatlerine gönderiyor. Online toplantılar ve uzaktan çalışmanın hakim olduğu bir dünyada bile, müşterilerle bireysel olarak etkileşim kurmak, tanışmanın ve birbirini tanımanın en iyi yolu olmaya devam ediyor.

Bazen potansiyel alıcılara şirketinizin ürünlerinden numuneler vermeniz ve sizin ürünlerinizi neden almaları gerektiğini ve onlara hangi hizmetleri sağlayabileceğinizi açıklamanız gerekebilir. Bazen de uzmanlık alanınız ve benzersiz becerilere sahip olmanız nedeniyle iş seyahatleri yapmanız gerekebilir. Hassas F-35 yazılımı üzerinde çalışması için denizaşırı ülkelere gönderilen Lockheed Martin mühendisleri buna örnek olabilir.

İş seyahatinin neden gerekli olduğuna kanaat getirdiysek, Tipaltı’nın yaptığı çalışmanın sonuçlarına göz atalım…

Oman Air

Umman’ın ulusal havayolu Oman Air, 10 üzerinden 8,39 puan alarak listenin zirvesine oturdu. Maskat Uluslararası Havalimanı (MCT) merkezli olarak uçuşlarını gerçekleştiren havayolu, müşterilerini, özel ekranlar ve doğrudan koridor erişimine sahip Collins Aerospace APEX Suite business class koltuklarla uçuruyor.

Uçak içi ikram, dinlenme salonları ve uçak içi eğlence konularında 5 üzerinden 4 puan alan havayolu, ağırlıklı olarak Orta Doğu’ya hizmet veriyor. Asya, Afrika ve Avrupa’ya da uçuşlar yapıyor.

Havayolunun koltukları, özellikle yatar pozisyona getirildiğinde oldukça cömert bir alan sunduğu için, uzun süredir övülüyor. Seyir esnasında kusursuz bir gece uykusu deneyimi yaşamanın mükemmel bir yolu olduğu belirtiliyor.

Cathay Pacific

Hong Kong Uluslararası Havalimanı (HKG) merkezli uçuşlar yapan Cathay Pacific, 8,28 puanla ikinci seçildi. Havayolu, business class yolcuları için Safran Cirrus koltuklar ve 19 inç dokunmatik ekranlar sunuyor. Cathay Pacific, özellikle Pier Business salonundaki Teahouse ve Wing Business salonundaki Noodle Bar ile özel yolcu salonları ve sunulan yemekler konusunda oldukça yüksek puanlar aldı.

Cathay, Boeing 777-300ER filosu için yepyeni bir Business class kabini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Aria Süit adı verilen konseptte, mahremiyet sağlayan kapılar, bol miktarda saklama alanı ve hareketli bir kolçak bulunuyor. Kablosuz şarj özelliğinin de geleceği söyleniyor! Hong Kong’un bayrak taşıyıcısı, bu konsepti gökyüzü ile buluşturduktan sonra notunu daha da yükseğe çıkarabilir.

Eva Air

Listenin üçüncü sırasında, 7,93 puan toplayan, China Airlines’in ardından Tayvan’ın en büyük ikinci büyük havayolu olan Eva Air yer alıyor. Tayvan Taoyuan Uluslararası Havalimanı (TPE) merkezli uçuşlar yapan Eva Air, yolcuların konfor açısından en yüksek notu verdiği BMW Designworks business class koltuklar ile seyahat deneyimi sunuyor.

EVA, özellikle Business class sınıfında, yüksek düzeyde müşteri memnuniyeti nedeniyle dünya çapında övülüyor. Bu kabinlerde yolcuya sunulan çok fazla konfor var. Boeing 787’de, yolcular 23 inç genişliğinde 26 adet 76 inç düz yatak olabilen koltuklarda uçuyor.

Airbus A330 filosunda da konfor kaybolmuyor. 2-2-2 oturma düzenine sahip Premium Laurel Sınıfı kabin, nefes kesecek kadar büyük. Son teknoloji sert kabuklu koltuklar, öndeki veya arkadaki yolcuları sıkıştırmadan neredeyse düz bir konuma kadar yatıyor. Oldukça geniş 61- 62 inçlik koltuk aralığı, tamamen ayarlanabilir baş ve ayaklıklar, elektrikli kumandalı bel desteği ve koltuk arkalıkları ile ilave ergonomik özellikler, koltukları çok daha da konforlu hale getiriyor. Yolcular uçuş boyunca, kendilerini evlerinin konforundan hiç ayrılmamış gibi hissediyor.

Qatar Airways

Katar’ın ulusal havayolu Qatar Airways, Tipalti anketinde 7,7 puanla dördüncü sırada. Başkent Doha’da bulunan Hamad Uluslararası Havalimanı’ndan (DOH) uçuşlar yapan Qatar Airways, business class yolcularına Collins Aerospace ve PriestmanGoode tasarımı Qsuite koltuklarda uçuş imkanı sunuyor.

Dünyanın en popüler business class koltuklarından biri olan Qatar Airways’in Qsuite’inde, genellikle business class fiyatına first class sınıf koltuklar sunulduğu belirtiliyor.

Sürgülü kapılar, yolcuya arkasına yaslanıp “Süper Wi-Fi” ile desteklenen ortamın keyfini çıkarması veya uzun mesafeli rotalarda birkaç saat uyuması için tam mahremiyet sağlıyor. Havayolunun özel yolcu salonlarında vakit geçirmek de hem Doha’da hem de yurtdışında ayrı bir zevk. Birinci sınıf yiyecek ve içecek seçenekleri ile havaalanında keyifli zaman geçirmek için harika bir ortam sunuluyor.

Vistara

Hintli havayolu Vistara, Tipalti’nin anketinde 7,47 puanla sürpriz şekilde beşinci oldu. Tata Sons ve Singapur Havayolları’nın ortak girişimi olarak kurulan Vistara, Delhi’deki Indira Gandhi Uluslararası Havalimanı’ndan (DEL) uçuş yapan ve gökyüzünde full servis hizmet veren bir havayolu durumunda.

Vistara, business class yolcularına Stelia Aerospace Symphony koltuklarda seyahat imkanı sunuyor. Vistara, yapılan ankette, Eva Air’in ardından uçak içi eğlence kategorisinde ikinci oldu. Ancak özel yolcu salonlarının kalitesi açısından ilk beşe girmeyi başaramadı.

Havayolu, Avrupa pazarında yeni olmasına rağmen, Boeing 787-9 uçaklarıyla verdiği hizmetlerle, rakiplerinin korkulu rüyası olmaya hazırlanıyor.

adbanner