İtalya’nın Yeni Ulusal Havayolu Ne Zaman Uçacak?

İtalyan Corriere della Sera gazetesinin haberine göre, Alitalia’nın yerini alacak olan ülkenin yeni bayrak taşıyıcısı Italia Trasporto Aereo (ITA), Nisan 2021’de faaliyetlerine, selefinin filosunun yarısı kadar uçakla başlayacak.

ITA’nın başlangıçta 43 dar gövdeli, dokuz geniş gövdeli olmak üzere toplam 52 uçaktan oluşan bir filosu olacak. Havayolu, 60’tan fazla yurt içi ve yurt dışı noktaya hizmet verecek. Alitalia filosunda salgından önce 100 uçak bulunuyordu. ITA ise bu uçak sayısına 2025 yılına kadar ulaşmayı hedefliyor. Havayolunun ana merkezi yine Roma Fiumicino Havaalanı olmaya devam edecek.

İtalyan hükümeti Aralık ayında Alitalia’nın yerini alacak yeni bir ulusal havayolu kurmak için karar aldı. Havayolunun kuruluş sürecinin tamamlanması için Avrupa Komisyonu onayı bekleniyor.


İlgili Haber | ABD’nin Neden Bayrak Taşıyıcı Havayolu Yok?


Çok uzun yıllardır kar edemeyen Alitalia, 2017’de olağanüstü yönetim anlayışına geçti. Ülke ekonomisinden daha önce iflas önlemek için 10 milyar Euro’nun üzerinde para harcandı ve yeni kurulacak şirket ITA için de ciddi bir para harcanacağı düşünülüyor.

Alitalia markasının emekli edildiği açıklanırken, SkyTeam üyeliğinin durumu ise şimdilik belirsizliğini koruyor.

 

adbanner