Jet Blast Nedir?

Bu ünlü fotoğrafı hepimiz biliyoruz. Gördüğümüz anda çoğumuz photoshop olduğunu düşünsek de aslında durum öyle değil.

Burası, Karayip Denizi’nin kuzeydoğusunda yer alan Saint Martin Adası’nın % 40’ını kapsayan ve Hollanda Krallığı’nı meydana getiren 4 ülkeden biri olan Sint Maarten’deki Princess Juliana Havalimanı’nın hemen yanı.

Uçaklar gördüğünüz gibi plajın üzerinden alçalarak çok kısa bir süre sonra piste teker koyuyor.

Fotoğraf meraklılarının, spotterların oldukça ilgisini çeken bu tablo, ciddi bir tehlike de arz ediyor. Ayrıca havalimanını da pilotlar için dünyanın en tehlikeli ve en korkutucu pistleri arasına alıyor!

Jet blast; jet motorlarının arkasından çıkan itiş gücünün çevrede yarattığı uçurma etkisine verilen isim. Bu etki öyle güçlü olabilir ki insanlara, araçlara havada taklalar attırabilir; ağaçları yerinden sökebilir, yapıların camlarını kırabilir.

Geniş gövdeli bir jet motorlu uçak, maksimum gücünün %40’ı seviyelerinde; arkasındaki 60 metrelik mesafede, saatte 190 km hızında bir rüzgar etkisi (jet blast) oluşturabilir.

12 Temmuz 2017’de, 57 yaşında bir kadın, Princess Juliana Havalimanı’ndan kalkış yapan uçağın yarattığı jet blast etkisiyle havaya uçtu ve kafasını betona çarparak hayatını kaybetti! Bu, jet blast etkisi ile meydana gelen ne ilk ölümdü ne de son olacak. 2012’de benzer bir durum yaşanmıştı

Pek çok tehlike, ikaz ve uyarı işareti olmasına rağmen, ünlü Maho Plajı boyunca veya pistin sonundaki bir çitin kenarından turistler uçakların iniş-kalkışlarını izleyebiliyor.

Meydana gelen elim olaydan bir hafta sonra Sint Maarten hükümet yetkilileri, turistleri buradan uzak tutmak için pist boyunca yeni bir trafik rotası açacaklarını duyurdu.

Önümüzdeki günlerde, araç trafiği havaalanı pistinden uzaklaştırılacak. Havaalanının sınırlarını belirleyen çitler biraz daha genişletilecek.

Bu durum spotterler için plajın kapatılmayacağı anlamı taşısa da uygulama sonrası uçakları izlemek oldukça zor olacak gibi görünüyor!

Bugüne kadar plajdan çekilmiş fotoğrafların kıymetini bilsek iyi olur. Çünkü bundan sonra yenileri gelmeyebilir.

adbanner