Joby Aviation eVTOL Hava Taksi ile İlk Kez Uçtu

Joby Aviation, New York City’de başarılı bir gösteri uçuşu gerçekleştirdi. Bu uçuş, şehirdeki ilk elektrikli hava taksi uçuşu ve Joby Aviation tarafından geliştirilen uçağın, ilk kez kentsel ortamda gerçekleştirdiği uçuş olarak kayıtlara geçti.

Joby Aviation, gelecekte ticari yolcu uçuşu hizmetlerinde kullanılmak üzere elektrikli, dikey kalkış ve iniş (eVTOL) yapabilen uçak geliştirme yarışında öne çıkan birkaç şirketten biri.

Joby Aviation tarafından geliştirilen eVTOL, 12 Kasım’da ABD’nin New York Şehri’ndeki Manhattan Bölgesi’nde bulunan ikonik Downtown Heliport’tan uçuruldu. Bu tarihi uçuş, aralarında New York Belediye Başkanı Eric Adams’ın da bulunduğu davetliler tarafından izlendi.

Bu uçuş için düzenlenen etkinlikte konuşan New York Belediye Başkanı Adams, şehrin helikopter pistini elektrikli hale getirme niyetini duyurdu ve New York’un temiz, sessiz uçuşu benimsemede küresel lider olmasının temelini attı. Joby’nin Manhattan’da yaptığı gösteri uçuşu öncesi, New Jersey’deki HHI Heliport’ta birkaç gün boyunca uçuşa hazırlık yapıldı.

Joby’nin geliştirdiği eVTOL, mevcut helikopterlere kıyasla çok daha düşük bir akustik ayak izine sahip olacak şekilde tasarlandı. Bu da onun New York City gibi yoğun nüfuslu bölgelerde, şehrin fon gürültüsünü artırmadan operasyon yapabilmesine olanak tanıyor.

2017’de test uçuş programına başlayan Joby’nin eVTOL’ü, tam ölçekli prototipiyle 30.000 milden fazla uçtu. Şirket, kısa süre önce Kaliforniya’nın Marina Şehri’ndeki Pilot Üretim Tesisi’nden ilk uçağın çıkışını kutladı ve ilk elektrikli hava aracını ABD Hava Kuvvetleri’ne operasyonel testlerini gerçekleştirmek üzere teslim etti. Joby, eVTOL ile ticari yolcu hizmetini 2025 yılında başlatmayı planlıyor.

Joby Aviation’ın Kurucusu ve CEO’su JoeBen Bevirt, “New York, dünyanın en ünlü helikopter pistlerinden birini elektrikli hale getirerek, elektrikli hava yolculuğunun benimsenmesine küresel liderlik ediyor” ifadelerini kullandı. “Şehrin desteğine minnettarız ve hava taksi hizmetimizi bu pazara taşımak için Delta Air Lines gibi vizyon sahibi ortaklarla çalışmaktan onur duyuyoruz. Helikopter gürültüsünün etkisini önemli ölçüde azaltırken; sessiz, emisyonsuz uçuşları, New Yorklular için uygun fiyatlı, günlük bir gerçeklik haline getirmeyi planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Joby, daha önce, Federal Havacılık İdaresi’nden (FAA) sertifika aldıktan sonra; ABD’nin üç dev havayolundan biri olan Delta Air Lines ile kurduğu ticari ortaklık aracılığıyla, New York’un ilk lansman pazarlarından biri olmasını hedeflediğini duyurmuştu.

Joby Aviation, pilotlu, dört yolcu kapasiteli, sıfır emisyonlu elektrikli uçaklarını kullanarak hızlı, sessiz yolculuklar sunmayı planlıyor.

Joby’nin eVTOL’ü, hhızlı, arka arkaya uçuşlar için optimize edildi. Tek şarjla 160 kilometreye kadar uçabiliyor. Bu da bugün New York City’nin beş farklı bölgesindeki tüm seyahatlerin %99’unu kapsıyor. Manhattan’dan John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı’na (JFK) yolculuk, arabayla bir saatten fazla sürebilirken; Joby bu yolculuğun uçakla sadece yedi dakika sürmesini hedefliyor.

Joby ve Delta, JFK ve LaGuardia Uluslararası Havalimanı’ndaki (LGA) altyapı geliştirme çalışmaları da dahil olmak üzere ilk operasyon için planlamayı sürdürüyor. Bu kapsamda New York Liman İdaresi ve New York Ekonomik Kalkınma Kurumu (EDC) ile yakın işbirliği içinde çalışılıyor. Devam eden bu çalışma programı, Delta’nın, New York ve çevresindeki müşteri deneyimini geliştirmek için yaptığı önemli yatırımlara dayanıyor.

Delta Sürdürülebilirlik Performansı ve Stratejik Ortaklıklar Kıdemli Başkan Yardımcısı Gail Grimmett, “Müşterilerimize olağanüstü deneyimler sunma fikri, Delta’nın New York City’de, özellikle de LaGuardia ve JFK merkezlerimizde 7 milyar Dolar!ın üzerinde yatırım yapmasının nedenidir” ifadeleriyle, bu projeye verilen desteğin amacını özetliyor. Joby’nin yaptığı ilk uçuş, New York’a gidip gelen Delta yolcuları için temiz, sessiz ve rahat hava taksi hizmetlerinin başlatılması yönünde kaydedilen büyük ilerlemeyi gösteriyor. Grimmett, ‘yapılan ilk uçuş, Joby’deki yenilikçi ortaklarımızın ve Belediye Başkanı Eric Adams’ın yeni gelişmelere ve sürdürülebilir teknolojilere yönelik desteğinin bir kanıtıdır.’ şeklinde konuştu.

adbanner