Joe Biden’ın Kiev Ziyaretinde Hava Saldırı Sirenleri Çaldı

ABD Başkanı Joe Biden’ın Kiev ziyareti sırasında, Beyaz Saray ve Kremlin’in önceden diplomatik görüşmelerde bulunmuş olmasına rağmen hava saldırısı sirenleri çaldı.

20 Şubat 2023’te Joe Biden, Polonya’ya yapacağı resmi ziyaretten bir gün önce, Ukrayna’nın başkenti Kiev’e sürpriz bir ziyarette bulundu. ABD Başkanlık uçağı Air Force One ile ihtilaflı Ukrayna hava sahasından geçme riskini göze almayan Biden, Polonya’dan Kiev’e trenle geldi.

Altı saatlik ziyaret sırasında Biden, ABD’nin Ukrayna’ya verdiği desteği, ek askeri teçhizat sağlama taahhütleriyle tazeledi.

Biden, “Dünya, Rusya’nın Ukrayna’yı acımasızca işgalinin birinci yıl dönümünü kutlamaya hazırlanırken, bugün Başkan Zelenskyy ile görüşmek ve Ukrayna’nın demokrasisine, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne olan sarsılmaz bağlılığımızı yeniden teyit etmek için Kiev’deyim” dedi.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada ise Ukrayna halkını hava saldırılarından korumaya yardımcı olmak için, topçu mühimmatı, zırh önleyici sistemler ve hava gözetleme radarları dahil olmak üzere kritik ekipmanların teslimatının yakında duyurulacağı bilgisi paylaşıldı.

Aralık 2022’de ABD, Ukrayna’ya MIM-104 Patriot hava savunma sistemleri sağlama planını duyurdu. Bu kapsamda 90 – 100 Ukraynalı askerin, Oklahoma – Fort Sill’de eğitimlerini tamamlaması planlanıyor.

Beyaz Saray ve Kremlin Ateşkes Konusunda Anlaştı mı?

ABD Başkanı Biden’ın savaşın parçaladığı ülkeye yaptığı ilk ziyaret öncesinde, kuşkusuz sert güvenlik önlemleri alındı. Ziyaretten bir gün önce, Beyaz Saray, Biden’ın Ukrayna’ya gideceğine yönelik ortaya atılan söylentileri yalanladı.

Ziyaretin kamuoyuna duyurulmasından saatler önce, Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri’ne ait bir RC-135V Rivet Joint ve iki E-3A Sentry gözlem uçağı, Polonya hava sahasından, Ukrayna semalarını izlemeye başladı.

Kremlin’in Biden’ın Ukrayna ziyaretinden haberdar olup olmadığı belirsiz olsa da Associated Press’in Beyaz Saray’daki bir kaynağın dayandırdığı haberine göre, bu ziyaret öncesinde “çatışmayı önlemek için Ruslarla temel iletişim kuruldu.” Ancak tüm bu bilgilere rağmen, Biden ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, Kiev sokaklarında yürürken, uzaktan hava saldırısı sirenleri duyulabiliyordu.

adbanner