Katar ile Avrupa Birliği Arasındaki Anlaşma Ne Getirecek?

Katar ve Avrupa Birliği arasında, her iki taraf için yeni fırsatlar ve ekonomik faydalar elde edilmesi amacıyla, kapsamlı bir hava taşımacılığı anlaşması imzalandı. Yapılan anlaşma, çok çeşitli havacılık konularında, gelecekteki potansiyel işbirlikleri için kuralları belirleyecek ve bir ortak platform oluşturulmasını sağlayacak.

Katar ve Avrupa Birliği arasında yapılan anlaşma, AB ülkeleri ve Katar arasında seyahat eden yolcular için standartların yükseltilmesinin yanı sıra havaalanları, havayolu şirketleri ve tüketiciler için yeni fırsatlar yaratmaya odaklanıyor. Yeni anlaşmaya göre, AB merkezli tüm havayolları, Avrupa’daki herhangi bir  havaalanından doğrudan Katar’a uçuş yapabilecek. Aynı durum Katar’ın ulusal havayolu Qatar Airways için de geçerli olacak. Ayrıca Belçika, İtalya, Fransa, Almanya ve Hollanda’daki havalimanlarındaki Katar uçuşları, 2024 yılına kadar kademeli olarak kapasite artırımına tabi olacak.

Katar Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklamada, Avrupa Birliği ile kapsamlı bir hava taşımacılığı anlaşması imzaladığı duyuruldu. Bakanlık, yeni anlaşmanın havayolları için, daha az kısıtlamayla pazarlara kolay erişim sağlayacağını ve mevcut ikili anlaşmaların yerini alacağı da belirtildi.

Anlaşmanın her iki tarafı da eşit ve adil bir oyun alanı oluşmasını garanti etmek için rekabet hükümleri üzerinde de anlaştı. AB ve Katar, sosyal problemlerin de önemini kabul ederek; bu konularda çeşitli işbirlikleri yapmayı ve uluslararası taahhütlere göre sosyal ve iş kanunlarını iyileştirmeyi de kabul etti.

AB’nin hareketlilik ve ulaştırmadan sorumlu üyesi Adina Vălean: “AB ile Körfez bölgesi arasında bir ilk olan bu anlaşmanın, ileriye dönük başka havacılık anlaşmaları için küresel bir ölçüt olacağını” belirtirken “Adil rekabet, sosyal ve çevresel konularda daha yakın işbirliğini de kapsayan bu anlaşmanın, modern çerçeveye dayalı, ekonomik, sosyal ve çevresel olarak sürdürülebilir havacılığa olan ortak bağlılığın da bir kanıtı olduğunu” söyledi. Yapılan anlaşmanın, yolcular, endüstri ve havacılık çalışanları için yeni fırsatlar, daha fazla seçenek ve daha yüksek standartlar getireceğini” vurguladı.

KATAR, AVRUPA BİRLİĞİ İÇİN ÖNEMLİ BİR PARTNER!

Katar’ın AB için önemli havacılık ortaklarından biri olduğu düşünülüyor. 2019’da AB ile Katar arasında yaklaşık 6,3 milyon yolcunun seyahat etti. Bu açıdan AB ile Katar arasında imzalanan yeni anlaşma, gelecekte çeşitli havacılık konularında birlikte çalışmak için yepyeni alanlar yaratabilir.

Daha önce Katar ve AB arasında 26 adet ikili anlaşma imzalandı. Ancak bunların hiçbiri adil rekabet veya şu anki komisyonun, modern bir havacılık anlaşmasının anahtarı olduğuna inandığı sosyal ve çevresel konularla ilgili hükümleri içermiyordu.


İlgili Haber | Katar Kendi Hava Sahasını Oluşturmak İstiyor

adbanner