Keçileri Kullanarak Google Maps'e Girdi | Boarding Info

Written by 18:45 Destinasyon, SEYAHAT

Keçileri Kullanarak Google Maps’e Girdi

Bir ülkenin uluslararası tanınırlığını artırmak için keçileri kullanması kulağa nasıl geliyor❓

Kuzey Atlantik’te İzlanda ve Norveç arasındaki 18 adadan oluşan bir ülke olan Faroe Adaları’nda her 5 insana 7 keçi düştüğü için onlar bu fikri hayata geçirmiş.

Uzun bir süre Google Maps’te ülkelerinin yer alması için mücadele veren Faroe Adalılar, bunda başarılı olamayınca çareyi keçilerde bulmuş❗️

Durita Andreassen isimli bir vatandaşın girişimi aslında bu. Anavatanının doğal güzelliklerini dünyayla paylaşmaya istekli olan Andreassan, bir kaç keçiye güneş enerjisiyle çalışan 360 derecelik kamera monte ederek görüntülerini toplamaya başlamış.

Projeyi daha sonra Faroe Turizm Ofisi üstlenmiş.

Google, bu ilginç fikre kayıtsız kalmayıp, ülkeye Street View Trekker ve 360 derecelik kameralar göndermiş.

Faroe Adalılar, “Keçi Görünümü” (sheep view) projesinden sonra, ülkenin adını daha önce hiç duymamış olan turistlerin sayısındaki artıştan oldukça memnun.

Google Street View’e girerek zafer elde eden Faroelilerin yeni yürüttükleri kampanya ise Google Translate’e kendi dillerini dahil etmek.

Dünya genelinde 80 binden az insanın konuştuğu Faroe dilini bu listeye sokabilmek için tarihte ilk kez görsel ve sesli olarak kayıt yapılan bir video veri tabanı oluşturulmaya çalışılıyor.

Bu projede keçiler değil ama ülkede sayıları keçilerden daha az olan yerli Faroeliler görev yapıyor.

⚠️Dipnot: Faroe Adaları’da yaklaşık 70 bin keçi ve 50 bin insan yaşıyor❗️

 

(Visited 87 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info