Kemer İkaz Işıkları Gizli Mesaj mı İçeriyor? | Boarding Info

Written by 15:43 Bunları Biliyor Musunuz?, HAVACILIK

Kemer İkaz Işıkları Gizli Mesaj mı İçeriyor?

Joe Drivas/Getty Images

Her uçuş, havacılıktaki gizli kodları çözmek için aslında bir fırsat.

Seyahatte algısı açık yolcular, kabinde bazı pencerelerin üstündeki siyah üçgenin anlamı; iniş ve kalkışta koltukların dik, servis masalarının kapalı ve güneşliklerin açık konuma getirilmesi, veya pilotların neden sık sık “Roger” tabirini kullandıkları gibi standart prosedürlerin nedenleri üzerine kafa yorabilir.

Tüm bu gizemli prosedürlerin dışında, yolcular “emniyet kemeri uyarı ışığı” nın yanıp sönmesinin basit bir mantığı olduğunu düşünebilir. Koltuğunuzun üzerinde, kemer ikaz ışığı aktifse kemerinizi takar ve koltuğunuzda oturursunuz. Işık söndüğünde ise kabinde dolaşmak için artık özgürsünüz demektir.

Ancak pilotlar, bunu bazen, bir çağrı veya duyuru yapmak zorunda kalmadan, kabin ekibiyle iletişim kurmak için de kullanabiliyor.

Pek çok havayolunda pilotlar, kemer ikaz uyarısını arka arkaya iki kez açıp kapatırsa; kabin ekibine koltuklarındaki yerleri almaları gerektiği; çünkü iniş veya kalkışa çok kısa bir süre kaldığı mesajı verir.

Havayollarının kendi belirlediği kokpit ve kabin ekibinin iletişiminde kullanılan farklı sinyaller ve işaretler olabiliyor.

Örneğin kabinde üç defa arka arkaya “ding” sesi duyarsanız; bu ses, kokpitten kabin ekibine bir türbülans uyarısı olabilir. Pilotlar, bu şekilde, kabin görevlilerine servis arabalarını yerlerine koyup kısa süre sonra başlayacak türbülans nedeniyle servise bir süreliğine ara vermeleri gerektiği mesajı vermek istiyor olabilirler.

(Visited 670 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info