“Kırılabilir” Etiketi Valizinizi Korumaya Yeter mi?

Sizin için iyi bir seyahat günü oldu. Valizlerinizi güzelce kapatıp, ağırlık sınırlarını ve boyutlarını aşmayacak şekilde hazırladınız. Havalimanına zamanında geldiniz. Uçuş ekranına baktınız tüm uçuşlar sorunsuz devam ediyor. Tüm ekranlar yeşil renkli. Check-in kontuarına gidip sıcak bir gülümseme ile valizinizi teslim ediyorsunuz. Seyahat boyunca aldığınız tüm hediyelik eşyalarınızın valizin derinliklerinde güvenli bir şekilde olduğunu düşünüyorsunuz. Görevli valizinizde kırılacak eşyaların olup olmadığını sorduğunda, siz olumlu cevap veriyorsunuz. O da “dikkat kırılacak eşya var” uyarısına sahip olan etiketi çantanıza iliştirip onu konveyor aracılığı ile uzun bir yolculuğa gönderiyor. İçiniz oldukça rahat. Valizinize eklenen o etiket, personelin valizinize ekstra muamele göstermesine yardımcı olacak bir işaret mi yoksa sadece göstermelik plastik bir tabakadan başka bir şey değil mi? Bagajları taşıyan görevliler için herhangi bir şey ifade ediyor mu yoksa onlar her şekilde bildiklerini mi okuyor?

Nisan ayı içerisinde milli havayolu Türk Hava Yolları, kontuarlarda valizlerinize ‘kırılacak’ etiketi yapıştırma uygulamasını kaldırdı. Gerekçe olarak ise, havayolunun tüm bavullara ‘kırılacak eşya’ gibi muamele yapma politikasıydı.

Uçağın içinde ve dışında çalışan, sizlerin valizleri ile uçağın kargo kompartmanında adeta tetris oynayan görevlilerden elde edilen bilgiler doğrultusunda, valizlerinize hassas davranılmasını istiyorsanız size verebileceğimiz bir kaç tavsiye şöyle:

Eski Etiket ve Çıkartmalardan Kurtulun

Elbette görevliler valizlerinizin üzerindeki “kırılabilir” etiketlerini görüyor. Fakat valizin üzerinde eskiden kalma veya farklı bir havayolu şirketine ait “kırılabilir” etiketine de sahipse, görevliler valizinize büyük ihtimalle son kullanma tarihi geçmiş bir ürün muamelesi yapıyor.
Zira onlar öncelikle valizinize resmi olarak yapıştırılması gereken bagaj etiketinin yanında, o havayolu şirketi tarafından verilen tanıtıcı veya bilgilendirici etiketler veya çıkartmalar arıyor. Bu şartları sağlayan geçerli bir etiket yoksa, o zaman valizinizin, onlar için herhangi bir valizden farkı olmuyor. Etiketler eskiyse veya başka bir havayolu şirketinden geliyorsa, kafa karıştırıcı olabiliyor. Üstelik bu durumun valizinizin içindekilerin kırılmasından çok daha kötü bir senaryoya dönüşme ihtimali var: Valizinizin kaybolması! Çıkarın tüm eski etiketleri!

Değerli Eşyalarınızı Koruyabilecek Valiz Kullanın

Valizinizde taşıdığınız ve korumanız gereken çok değerli şeyler varsa, önce siz onları korumak için elinizden geleni yaptığınızdan emin olun.
Bu belki daha ağır ama sağlam sert malzemeden üretilmiş olan kaliteli valizleri kullanmak olarak yorumlanabilir. Kilo sorunu yaşamanıza veya havayoluna ekstra bagaj ücreti ödemenizi gerektirebilir ama içindekilerin korunması sizin için çok önemliyse buna katlanmak zorundasınız. Müzik aleti kılıfları, Pelikan markalı çantalar veya kırılgan olabileceği düşünülen, önemli şeyleri koruyor gibi görünen valizlere görevliler ekstra hassas davranmaya çalışıyor zaten. Ama standart görünümlü, yumuşak, sade ve basit valizlere onların da ekstra hassas davranmadıklarını bilmekte fayda var.

Kulplar Çok Önemli

Valizinizin kulpları hem sizin hem de valiz taşıyan görevlilerin en yakın arkadaşı dersek yanlış olmaz. Tekerleklerin arasında, valizin üstünde ve yan taraflarında kulp bulunan bir valize sahipseniz hem siz seyahat süresince kolaylık yaşarsınız hem de uçağa valiz taşıyan görevliler için kolaylık olur. Onlar da yükleme yaparken ve valizleri yerleştirirken bu kulpları kullanıyor. Sadece üst kısmında kulp bulunan ve yan kısımlarda taşırken destek alabilecekleri kulp bulundurmayan valizlere biraz daha kötü davranıldığını söyleyebiliriz. Çünkü onlar da insan; göz göre göre bel ve sırt problemi yaşamalarına neden olacak hareketlerden kaçınıyorlar. Sadece çantanızın içindekiler değil, görevlilerin sağlığının da zarar görebileceğini unutmayın!

Dikkatlice Yerleştirin

Seyahatlerinizde valizleriniz için yumuşak bir sürüş keyfi ve mükemmelliği garanti etmenin hiçbir yolu yok. Ancak sizin içindekileri dikkatli ve korunaklı bir şekilde yerleştirmiş olmanız muhtemelen en iyi koruyucu önlem. Valizleriniz uçağa giderken veya uçaktan gelirken bir yerlere düşme veya çarpma ihtimali oldukça yüksektir. Bu yüzden değerli eşyalarınızı, valizin darbe alması muhtemel kenarlarına veya alt üst yüzeylerine yakın bölümlere konumlandırmayın. Her zaman görevliler hasarlı içerikler yüzünden suçlanıyor. Ama sizin de parfüm şişenizi bir kıyafetin arasına güzelce sarıp sarmalayarak koymanız çok mu zor?

Seyahat Planınızı Düşünün

Daha büyük havaalanları, çoğu zaman daha fazla hata ve daha fazla olumsuzluk yaşama ihtimali anlamına gelir. Çünkü hem sizin hem de valiziniz için daha çok insanın, daha çok makinenin, daha fazla işlemin yapılacağını söyleyebiliriz. Bu da sıkıntı olasılığını artırıyor. Bu bir olasılık. Ama yine de dikkate değer. Alternatif havalimanı bakmanın kimseye bir zararı yok.

Sigorta Yaptırın

Uçak biletinizi internet üzerinden kredi kartınızla satın alırken, bir de valiziniz için sigorta yaptırmayı düşünmez misiniz? Seyahatinizi tamamladığınızda hava yolunun veya yer hizmetlerinin kayıp-hasarlı bagaj bürosundan bir başvuru formu doldurmuş olarak ve elinizde bir hasarlı valiz ile çıkmak istemiyorsanız işinizi şansa bırakmayın. Eğer önceden sigorta yaptırırsanız olumsuz bir durum yaşadığınızda havayolunun bagaj servisindeki personel ile muhattap olmak yerine sigorta yaptırdığınız şirketteki personel ile muhattap olursunuz. Daha az yıpratıcı olabilir.

adbanner