Kızıyla Seyahat Eden Babaya İnsan Kaçakçılığı Şoku

ABD’de, kızıyla birlikte iç hat uçuşunda seyahat eden baba, American Airlines’ın kabin görevlileri tarafından insan kaçakçılığı şüphesi nedeniyle sorgulandı!

Mayıs ayı başında Francisco De Jesus, büyük kızının mezuniyet törenine katılmak için, 13 yaşındaki kızıyla birlikte, Seattle-Tacoma Havalimanı’ndan (SEA) Charlotte Douglas Kuzey Karolina Havalimanı’na (CLT) uçuyordu.

Seyir esnasında tuvaleti kullanmak için yerinden kalkan Jesus, koltuğuna döndüğünde, kızının kabin ekibi tarafından kendisine verilen kanatları taktığını fark etti. Jesus’un kızı babasına, uçuş görevlileri tarafından kendisine nereye gittiği ve kiminle buluşacağı gibi sorular sorulduğunu söyledi.

Kuzey Karolina Havalimanı’na indiklerinde baba ve kızını bir sürpriz bekliyordu. Havalimanının bir kaç yetkilisi tarafından karşılandılar. İçlerinden biri kendisini havaalanının güvenlik şefi olarak tanıttı.

De Jesus ve kızı, güvenlik tarafından ayrıntılı bir şekilde sorgulandı. Burada baba ve kızına, uçuş görevlilerinin insan kaçakçılığı belirtilerini tespit etmek üzere eğitildikleri söylendi.

De Jesus ironik bir şekilde, kabin görevlileri ile ilgili olarak “Kesinlikle çok profesyoneller. Durumu anında anladılar” şeklinde bir yorumda bulundu. De Jesus: “Yanıtını öğrenmek istediğim soru şu: Beni nasıl insan kaçakçısı sandılar? iPad’im vardı; film izliyorduk. Çocuğun kendi telefonu vardı. Demek istediğim, bunlar seyahat eden bir baba ve kızının yapacağını düşündüğüm şeylerdi” şeklinde konuştu.

American Airlines olayın ardından De Jesus’a ulaştı ve “Kabin görevlilerimiz, insan kaçakçılığının potansiyel işaretlerini tespit etmek de dahil olmak üzere çeşitli güvenlik sorunlarını çözmek için eğitiliyor. Bizimle seyahat eden herkes için olumlu, sıcak bir ortam yaratmaya çalışıyoruz ve meydana gelen yanlış anlaşılma için özür dileriz” şeklinde bir geri bildirimde bulundu.

İnsan kaçakçılığı: IATA tarafından tanınan gerçek bir sorun

İnsan kaçakçılığıyla mücadele etmek için teknoloji yaratan bir şirket olan DeliverFund’a göre, Amerika Birleşik Devletleri, yılda ortalama 199 bin olayla, insan kaçakçılığı açısından dünyanın en kötü ülkelerinden biri durumunda. Öte yandan açığa çıkan veya raporlanan vakaların sayısı tahmin edilenden çok daha az.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), insan kaçakçılığının, dünyadaki en hızlı büyüyen ve ikinci en büyük suç endüstrisi olduğunu kabul ediyor.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Walk Free ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) tarafından hazırlanan 2022 tarihli bir rapor, 2021’de yaklaşık 50 milyon insanın modern kölelik ile yaşadığının tahmin edildiğini söylüyor. 28 milyon zorla çalıştırılıyor ve 22 milyon insan da zorla evlendirildiği insan ile yaşamaya mecbur bırakılıyor.

2018 yılında, IATA Genel Kurulu’nda, insan kaçakçılığını kınayan resmi bir karar kabul edildi. Karar, IATA havayolu üyelerinin insan kaçakçılığına karşı mücadeleye yardımcı olmak için çeşitli eylemlerde bulunma taahhüdünü yeniden teyit etti.

  • En iyi uygulamaların paylaşılması
  • Personel eğitimi
  • Raporlama

IATA, yolcular ile doğrudan temas halinde olan havayolu çalışanlarına, insan kaçakçılığı durumlarıyla tutarlı davranışları tespit etmeleri ve gözlemlerini hem havalimanlarında hem de uçuşlar sırasında yetkililere bildirmeleri için ücretsiz eğitim ve yönergeler sunuyor.

(Visited 11 times, 1 visits today)
adbanner