Küresel Yolcu Artışı Uçak Sıkıntısı Yaratıyor | Boarding Info

Written by 00:48 Güncel-Gündem, HAVACILIK

Küresel Yolcu Artışı Uçak Sıkıntısı Yaratıyor

Küresel havayolu filolarını destekleyen önde gelen uçak kiralama şirketleri, Çin’in son zamanlarda seyahat kısıtlamalarını hafifletme kararının, en önemli potansiyel etkisinin uçak krizi olacağını düşünüyor.

Çin’in sıfır Covid politikasından vazgeçme kararının, endüstride daha hızlı bir toparlanmaya yol açacağı konusunda hemfikir olan şirketler, bunun yaratacağı uçak sıkıntısıyla ilgili endişelerini de dile getirmekten çekinmiyor.

Havacılık sektörü, son üç yılda binlerce uçağın yere indirilmesiyle sonuçlanan COVID-19 salgını nedeniyle önemli zorluklarla karşı karşıya kaldı. Ancak, Çin’de son zamanlarda sert COVID politikalarının gevşetilmesiyle birlikte, hava yolculuğuna olan talep bir kez daha artıyor.

Çin’in sahibi olduğu dünyanın en büyük ikinci uçak kiralama şirketi Avolon tarafından hazırlanan bir raporda, küresel hava trafiğinin, bu yılın Haziran ayında, pandemi öncesi seviyelere ulaşacağı öngörülüyor. Bu tahmin, diğer birçok endüstri uzmanının tahminlerinden çok daha iyimser.

Avolon’un raporunda, “Geçen yıl Avrupa ve Kuzey Amerika liderliğindeki yolcu trafiğinde yaşanan %70’lik toparlanmanın ardından, Asya kıtası, Çin’deki açılmanın da yardımıyla 2023’teki büyümeyi hızlandıracak” ifadeleri yer alıyor.

Ancak bazıları, bu konuya daha temkinli bir yaklaşım sergiliyor ve hızlı toparlanma konusunda o kadar da iyimser değil.

Havacılık danışmanı Bertrand Grabowski’ye göre: “Havayolları Çin’e olan frekanslarını önemli ölçüde artırmıyor. Gidişat genel anlamda doğru. Ancak biraz zaman alacak!” Yani şimdilik, Çin hakkında temkinli olunması gerektiğini düşünenler de var.

Öte yandan dünyanın en büyük uçak kiralama şirketi AerCap, Boeing ve Airbus’taki teslimat sorunlarının birkaç yıl daha sürmesini bekliyor. Ayrıca, üreticilerin, havayollarına, yaşancak bu potansiyel gecikmeler hakkında yeterli bildirimde bulunmadığını iddia ediyor. AerCap CEO’su Aengus Kelly, imalatçıların, gereğinden fazla vaat verme ve yetersiz teslimat sorununun, önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini öngörüyor.

Kelly, yolculardan gelen seyahat talebindeki artıl ile ilgili olarak ise hava yolculuğunun yıl ortasına kadar tamamen toparlanarak, pandeminin patlak vermesinden önceki seviyelere dönmesini bekliyor. Ancak AerCap CEO’su da hava yolculuğu için talep arttıkça, uçak sıkıntısı yaşanabileceğine atıfta bulunmayı ihmal etmiyor.

(Visited 6 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info