Lolita Express: Jeffrey Epstein’ın Boeing 727 Uçağı

Jeffrey Epstein’ın özel jeti Boeing 727-100 BBJ, “Lolita Ekspresi” adını genç kızlara takıntılı bir profesörün hikayesinin anlatıldığı romandan alıyor. Uçakta bulunan tam yatak olabilen koltuklar, kraliçe boy yatak ve her türlü konfor şartı düşünülerek donatılmış lüks iç mekan, Epstein’ın zevklerine hitap ediyordu. Uçak, Epstein’ın kurbanlarını taşımak için kullanıldı ve genç kadınlara yönelik cinsel istismar olaylarına karıştı. Bu yüzden uçak, karanlık suçların sembolü haline geldi. Epstein’in uçağının hurdaya ayrılmasına karar verildi.

ABD’de reşit olmayan kız çocuklarına yönelik cinsel istismar, pedofili ve fuhuş ağı oluşturmak suçlamasıyla yargılanırken hapishanede ölü bulunan Amerikalı milyarder Jeffrey Epstein’in sahibi olduğu Boeing 727 model özel jeti, medya tarafından “Lolita Ekspres” olarak anılıyor. Bu kirli uçak, ismini, Rus yazar Vladimir Nabokov’un, 1955 yılında kaleme aldığı, başta 12 yaşındaki üvey kızı olmak üzere, genç kızlara yönelik cinsel takıntıları olan bir edebiyat profesörünün hayatının anlatıldığı  Lolita isimli kitaptan alıyor.

Epstein’ın özel jeti için Boeing 727’yi seçmesi, zenginliğinin, toplumdaki gücünün ve konumunun kötüye kullanılmasının bir göstergesiydi. Daha çok ticari uçak olarak kullanılan bu uçak tipi, milyarderin lüks zevklerine hitap etmek için kapsamlı modifikasyonlardan geçirildi.

İlk uçuşunu Haziran 1969’da gerçekleştiren ve bir ay sonra Trans World Airlines (TWA) filosunda hizmete başlayan uçak, 1998 yılında özel jet olarak kullanılmaya başlandı. 2003 yılında mevcut tescili olan N908JE‘ye geçiş yaptı. FAA kayıtlarına göre uçağın tescili, Delaware merkezli JEGE Inc. isimli şirkete ait. Uçak bu şirket tarafından satın alındıktan sonra kabin içinde çok geniş kapsamlı bir yenileme çalışması yapıldı.

Uçağın lüks iç mekanında özel kadife döşemelere sahip tam yatar koltuklar, iki kişilik çekyat ve kraliçe boy yatak bulunuyor. Uçakta ayrıca suite tipi duş, büyük aynalara sahip gardıroplar, mutfak ve yemek alanı bulunuyor.

Boeing 727, gökyüzünde imrenilecek bir saray gibi görünse de uçakta yaşanan karanlık olaylar, korkunç bir gerçeği ortaya çıkarıyor. Epstein’ın kurbanlarını New York, Florida ve New Mexico‘daki evleri ile özel Little Saint James Adası arasında taşımanın yanı sıra, Lolita Ekspresi’nin Epstein’ın genç kadınlara yönelik cinsel tacizini gerçekleştirdiği yer olduğu belirtiliyor. Lolita Express’in yaptığı uçuşlara ait manifestoda adı geçen yolcular, artık 21. yüzyılın en kötü şöhretli eylemlerden bazılarına ortak olmak gibi suçlamalarla karşı karşıya.

2020’de uçağı gezen havacılık danışmanı James McCloskey, New York Post’a verdiği demeçte şunları söyledi: “Uçağın içi gerçek anlamda bir oyun alanı gibi. Her şey bir yatak gibi görünüyor. Bu biraz ürkütücüydü. Uçak, bir iş toplantısı için konfigüre edilmiş gibi değil. Yatar koltuklar dışında kimsenin oturabileceği tek bir koltuk bile yok. İç tasarımı, Disko Çağı’ndan kalma bir şeye benziyor.”

Uçak Hurdaya Çıkarılacak

Epstein, suçlarının boyutu ortaya çıkmadan önce, bu uçakla sık sık uçuyordu. Suçlu milyardere 25 yılı aşkın süre hizmet eden baş pilotu Lawrence Paul Visoski Jr, 1991’de işe başladıktan sonra “her dört günde bir” uçtuklarını söyledi. Boeing 727’nin Epstein dışında bazı önemli isimlerin taşınması için kullanıldığını da ekledi. Bu isimler arasında eski ABD Başkanları Bill Clinton ve Donald Trump da vardı.

Clinton’un, Kevin Spacey ve komedyen Chris Tucker ile birlikte, 2002 yılında Afrika’ya yaptıkları bir gezi sırasında bindikleri bu uçakta fotoğrafları bulunuyor.

Temmuz 2019’da Epstein, Florida ve New York’ta küçüklere yönelik seks ticaretiyle ilgili federal suçlamalar nedeniyle tutuklandı. Bir ay sonra hapishane hücresinde intihar ederek öldü. Bir zamanlar zenginlik ve ayrıcalığın sembolü olan özel jeti, Epstein’ın suçları ile ilgili yürütülen yasal süreç için bir delil haline geldi. Son uçuşunu Temmuz 2016‘da Florida Eyaleti’nin West Palm Beach Havalimanı‘ndan (PBI) Georgia Eyaleti’ndeki Brunswick Golden Isles Bölgesel Havalimanı’na (BQK) gerçekleştiren uçak, o günden bu yana Brunswick’te park halinde bekliyor.

FAA’ya göre, Epstein’in Manhattan’daki hücresinde intihar etmesinden yaklaşık 2 ay sonra, Ekim 2019’da, uçağın tescili “N908JE” iptal edildi. BQK’nın 2019 yılına ait uydu görüntüleri, havalimanında faaliyet gösteren ve özel uçaklara bakım hizmeti veren Stambaugh Aviation isimli şirketin hangarlarının önünde motorları sökülmüş şekilde beklediğini gösteriyor.

Stambaugh Aviation, konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmamış olsa da bu şirketin, John Travolta‘nın Boeing 707’si, Donald Trump‘ın 757’si ve Omega 707 havada yakıt ikmali yapan özel tanker uçağına bakım hizmeti verdiği biliniyor.

Epstein’in uçağının ne kadarlık piyasa değerine sahip olduğu tam olarak belli olmasa da aynı bakım onarım şirketinin önünde park halinde bulunan ve Epstein’in uçağından daha yeni bir Boeing 727 satış listesinde bulunuyor. Uçak ilanının açıklamasında, sahibi tarafından uçağın yenilenmesi için 8 milyon Dolarlık bir harcama yapıldığı belirtiliyor.

Bir zamanlar seçkinler için abartılı bir özel seyahat şekli olan bu yolculuk, Epstein’ın işlediği suçların karanlık tonlarıyla iç içe geçti. Bir havacılık ve tasarım harikası olan bu uçak, tartışmalı tarihinin ağırlığını sonsuza kadar taşıyacak. Zenginlik, güç ve kontrolsüz ayrıcalığın sonuçlarının iç içe geçmesi hakkında uyarıcı bir hikaye olarak nesilden nesile aktarılacak.

Boeing 727 uçağının ilk tasarladığı gün üzerinden 60 yıl geçti. Üç motorlu ünlü uçak, ticari havacılıkta devrim yaratması, kısa mesafeli uçuşlarda bilet fiyatlarını halk için uygun hale getirmesi ile biliniyor. Son  Boeing 727, fabrikadan 1987‘de çıktı. ch-aviation verilerine göre, Aralık 2023 itibarıyla, dünya genelinde 24 farklı operatör filosunda, toplam 35 adet 727 aktif olarak uçuyor. Bu uçakların çoğu, özel uçuşlar yapan charter şirketleri ve kargo havayolları tarafından kullanılıyor.

Halen kullanımda olan en eski Boeing 727, Force Aérienne du Congo filosunda uçuyor. 9T-TCL tescilli bu 727-100C, ilk uçuşunu 1967 yılında gerçekleştirdi. İlk kez Eastern Airlines filosunda hizmete giren uçak, neredeyse 57 yaşında. Uçak, 2009’da Kongo’ya gitmeden önce, FedEx Express, Kelowna Flightcraft, Northern Air Cargo ve Gulf & Caribbean Cargo filosunda da uçtu.

adbanner