Machu Picchu’ya Giriş Artık Daha Zor

Machu Picchu’daki bilet kısıtlamaları yeni gündeme gelen bir şey değil. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Machu Picchu için, 2017’de aşırı turist yoğunluğu ile mücadele etmek adına programlı bir giriş sistemine geçiş yapıldı. Ziyaretçiler için “sabah” (saat 06:00 ile 12:00 arasında) veya “öğleden sonra” (12:00 ile 17:30 arasında) giriş yapabilecekleri iki ayrı oturum oluşturuldu. Ziyaretçiler ayrıca, harabelerin etrafında bağımsız olarak dolaşmak yerine üç ayrı onaylanmış yoldan birini tercih etmek zorunda bırakıldı. 1 Ocak 2019 itibariyle kurallar çok daha katı hale getirildi.

Yeni kısıtlamalar sonunda, ziyaretçiler için gün, üç ayrı blok halinde bölündü. Yani turistler bu muhteşem yeri görmek için kendilerine uygun bir zaman dilimi seçmek zorunda. “sabahın erken saatleri” (saat 6:00 – 09:00 arasında), “sabah” (saat 9:00-12:00 arasında) ve “öğleden sonra” (saat 12:00-15:00 saatleri arasında) oturumlarından birinde bir saatlik turlarda ziyaret gerçekleştirilecek.

Ziyaretçiler bilet aldıkları oturumun giriş saatlerine çok dikkat etmek zorunda. Yani, sabah 7’de girmek için bir bilet alan bir turiste, sadece 8’e kadar giriş izni veriliyor. Daha önce veya daha sonra giriş kesinlikle yasak. Tüm turistler giriş yaparken biletlerine giriş yaptıkları saat damgalanıyor. Kapanış saati ise yine 17:30 olmak üzere aynı durumda.

Her zamanki gibi, tüm biletler Cusco’daki resmi ofisten, bir tur operatörü aracılığıyla veya Machu Picchu’nun resmi web sitesinden alınabiliyor. Biletler ve giriş saatleri kesinlikle değiştirilemiyor. (Adınızı yanlış yazdıysanız veya yanlış pasaport numarasını yazdıysanız, bunları sonradan değiştirebilirsiniz, ancak bu size Peru Kültür Bakanlığı tarafından kesilecek küçük bir cezayı ödemenize mal olacak.

Neredeyse tüm turistlerin ”sabahın erken saatleri” oturumuna bilet almak istiyor olması nedeniyle; sabah ve öğleden sonra gruplarını daha cazip hale getirmek için çeşitli teşvikler de düşünülmüş. Maksimum kalış süresinin dört saatle sınırlandırılmış olması bunlardan biri.  Sabah oturumuna rezervasyon yaptıran ziyaretçiler, alandaki müzeye ücretsiz erişim hakkı kazanırken; öğleden sonra oturumuna gelecek ziyaretçiler ise Machu Picchu’nun güneyinde bulunan Rakka’nın arkeolojik bölgesine ücretsiz olarak giriş yapabilecek. Normalde bu bölgeye giriş ücreti yaklaşık 3 Dolar.

Bilet konusunda getirilen yeni sistemin, overtourism problemiyle başa çıkmak için olduğu söyleniyor. Son dönemde giderek artan ziyaretçi sayısı ve oluşan uzun kuyrukların, bu şekilde azaltılması ve daha düzenli hale getirilmesi amaçlanıyor.

Uzmanlar, Machu Picchu gezisi planlayan gezginlerin en az dört ay önceden rezervasyon yapmasını öneriyor. Hatta yoğun sezon olarak adlandırılan Mayıs-Eylül dönemi için çok daha önceden rezervasyon yapmak hiç de kötü bir fikir değil. Ayrıca, yeni sistemde en iyi zamanlara ait biletlerin ilk önce satılacak olması nedeniyle biletinizi ”öncelikli-priority” kategorisinde ayırtmanız öneriliyor.

Machu Picchu, UNESCO’dan yaya trafiğinin yoğunluğu ve altyapı eksikliğinden endişe duyulması nedeniyle ciddi uyarılar almıştı. Ardından alanın 2016’da Dünya Tehlike Mirası listesine alınması gündeme gelmişti. Bunun üzerine, Perulu yetkililer zamanlı giriş sistemini uygulamaya koydu ve bu son kısıtlamaları takiben, 2020’de daha fazla değişikliğin olabileceğine işaret ediyorlar. Örneğin sabahın erken saatleri oturumuna alınacak bir biletin, diğer oturumlara göre yüzde 20 daha pahalı hale getirilmesi masadaki seçeneklerden biri. Öğleden sonra oturumunda ise biletin yüzde 20 daha düşük olması ise diğer seçenek.

Turistik alan aynı zamanda tek kullanımlık plastik malzemelerin kısıtlanmasına da başlamış durumda. Machu Picchu, tekerlekli sandalye kullananlar için daha erişilebilir hale getirilmeye çalışılıyor.

adbanner