Meksikalı Aeromar Operasyonlarını Durdurdu | Boarding Info

Written by 12:55 Güncel-Gündem, HAVACILIK

Meksikalı Aeromar Operasyonlarını Durdurdu

Meksika’nın bölgesel havayolu Aeromar Airlines, 15 Şubat 2023 itibarıyla tüm operasyonlarını kalıcı olarak durdurdu.

Havayolu, bu kararın başlıca nedenleri olarak, aşılamayan mali kayıplar ve yeni yatırımcı bulunamamasını gösterdi.

Havayolun tarafından yapılan resmi açıklamada, “Bu karar, havayolunun yaşamakta olduğu bir dizi finansal sorunun yanı sıra, Aeromar’ın uzun vadede operasyonlarını garanti altına alacak, uygun koşullarla yatırımcı anlaşmalarını tamamlamanın zorluğunun bir sonucudur” ifadesi yer aldı.

Aeromar bir süredir finansal zorluklar yaşıyor ve COVID-19 salgını, bu problemleri daha da artırdı. Resmi raporlara göre, havayolunun toplam borcunun, 7 milyar MXN Meksika Pezo’su (370 milyon ABD Doları) olduğu belirtiliyor. Bu borcun yarısının, federal hükümete olan vergi borcu olduğu söyleniyor.

Ayrıca México City Uluslararası Havalimanı işletmecisi, Aeromar’ın kendilerine 500 milyon MXN (26,5 milyon ABD Doları) borcu olduğunu iddia ediyor. Havaalanı işletmecisi, borcu tahsil etmek için, havayolunun iki hangarına el koydu ve 15 Şubat’ta, Aeromar’a yönelik tüm hizmetleri askıya aldı.

Aeromar Havayolları hakkında, uçak kiralama şirketleri tarafından da yasal işlem başlatıldı. Yakın geçmişte, México City Yüksek Mahkemesi, Export Development Canada’nın talebi üzerine, üç adet ATR72-600 tipi uçağa el koydu. Bu karar sonrası havayolunun filosunda yalnızca bir adet aktif ATR42-600 ve bir adet ATR72-600 kaldı. Bu uçaklar da México City International ve Puerto Vallarta havalimanlarına park edilmiş durumda.

Şirket için potansiyel bir yatırımcı olan Nella Airlines UK ile 13 Şubat’ta yapılan görüşmeler, havayolunun ayakta kalma konusundaki son umutlarıydı. Ancak bu görüşmelerde bir sonuca varılamadı.

Bir süredir büyük bir finansal problem ile boğuşan Aeromar Airlines’ın yaklaşık 700 çalışanı var. Havayolu, 2022 yılında, maaş ödemelerine odaklanarak personeline ödeme yapmaya öncelik verdi. Devam eden bu zorluklar ışığında, havayolunun geleceği belirsizliğini koruyor.

(Visited 12 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info