Moldova, Rus İşgalini Önlemek İçin Kişinev Havalimanı Pistini Yıkmaya Hazır | Boarding Info

Written by 22:50 Güncel-Gündem, HAVACILIK

Moldova, Rus İşgalini Önlemek İçin Kişinev Havalimanı Pistini Yıkmaya Hazır

Moldova resmi makamları, Rusya’nın, Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgal için harekete geçtiği günden bu yana, başkent Kişinev Uluslararası Havalimanı’nın pistini yıkmaya hazır bekliyor.

Rusya’nın Moldova’ya yönelik olası bir işgalini engelleme amaçlı hazırlanan plan, Dışişleri Bakanı Nicu Popescu tarafından ülkenin yerel kanallarından Junal TV’de açıklandı.

Popescu, katıldığı televizyon programında “Savaşın ilk günlerinde, Rus birliklerinin, ülkenin güneyi de dahil olmak üzere, Ukrayna topraklarındaki ilerleme hızı olağanüstüydü. Rusların ayrıca Moldova Cumhuriyeti sınırına çok hızlı bir şekilde ulaşacaklarına inançları çok netti. O aşamada çeşitli haritalar da ortalıkta dolaşıyordu.” dedi.

1 Mart 2022’de Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko, güvenlik konseyine, Rusya’nın Ukrayna’daki birkaç saldırı vektörünü gösteren haritaları sundu. Bu haritalardan birinde Moldova’nın da hedef alındığı görülüyordu.

Lukashenko tarafından sunulan ve Moldova’ya yönelik bir saldırı planını gösteren harita (BelTA Haber Ajansı)

Ukrayna’nın komşusu olan Moldova, hiçbir zaman doğrudan saldırıya uğramasa da haritada gösterilen diğer noktalar, ilerleyen günlerde Rusya silahlı kuvvetleri tarafından hedef alındı. Bu durum, Moldova makamlarını endişelendirdi.

Moldova hükümetinin korktuğu senaryo, Kişinev Uluslararası Havalimanı’nın, Rus güçleri tarafından ele geçirilerek hem Moldova hem de Ukrayna’yı işgal etmek için bir köprü başı olarak kullanılmak istenmesi. Benzer bir taktik, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik ilk taarruzu sırasında, Kiev yakınlarındaki Hostomel Havalimanı’nın (GML) kontrolünün ele geçirilmesi girişimiyle denendi.

Moldovalıların endişesi bugüne kadar net bir şekilde sürdü. Hem kısa süre önce göreve başlayan Moldova Başbakanı Dorin Recean hem de Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, kendi özel servislerinin, Mart 2023’te, Moskova’nın Kişinev Havalimanı’nı ele geçirme planları hakkında istihbarata sahip olduğunu iddia etti.

Popescu, “Bugünlerde, Kişinev Uluslararası Havalimanı’nın potansiyel bir saldırı hedefi olabileceği konusunda tartışmalar var. Tüm birimlerimiz, havalimanı dahil olmak üzere çeşitli saldırı risklerine karşı hazırlanıyor. […] Bir havaalanının işlevselliği, pistin uçakları kabul etme kapasitesine bağlıdır” şeklinde bir ifade kullanarak, üstü kapalı bir mesaj verdi.

Popescu’nun sözlerinden, Moldovalı yetkililerin, gerekirse Kişinev Havaalanı’nın pistini yıkmaya veya uçuş yapılamaz hale getirmeye hazır oldukları sonucuna varıldı.

(Visited 181 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info