MYAirline Filosundaki Uçakların Yarısından Fazlasını İade Ediyor

Malezyalı düşük maliyetli havayolu MYAirline, uçak kiralama şirketlerine ait Airbus A320 uçaklarından altısının, tescillerinin iptal edilmesinden sonra, yalnızca dört uçaktan oluşan bir filoyla sahip.

Düşük maliyetli havayolu, şirkete yönelik “kritik mali baskıları” gerekçe göstererek, bir sonraki duyuruya kadar operasyonlarını askıya alacağını açıkladığı 12 Ekim 2023’ten itibaren, çalkantılı birkaç hafta geçirdi.

Havayolu, uçuşların iptal edilmesinin ardından, yolcuların havalimanında mahsur kalmasıyla oluşan “fiyasko” durumunu kabul etti. MYAirline, ayrıca mali zorluklar nedeniyle etkilenen müşterilere herhangi bir acil kurtarma seçeneği sunamadığını da açıkladı.

17 Ekim 2023’te MYAirline’ın kurucu ortağı ve çoğunluk hissedarı Goh Hwan Hua, eşi ve oğluyla birlikte Malezya’nın Kara Para Aklamayı Önleme, Terörle Mücadele Finansmanı ve Yasadışı Faaliyetlerden Elde Edilen Gelirler Yasası’nı ihlal ettikleri gerekçesiyle tutuklandı.

Havayolunun geçici CEO’su Stuart Cross da istifa etti. Uçak kiralama şirketleri, havayolunun filosundaki sekiz adet A320 uçağının kendilerine iade edilmesini istedi.

1 Kasım 2023’de, Malezya Havacılık Komisyonu (Mavcom), havayolunun, uçuşlarının aniden askıya alınmasıyla ilgili olarak, 13 Ekim 2023 tarihinde yürütülen yazılı soruşturmada, tatmin edici yanıtlar alamaması üzerine, MYAirline’nin Hava Hizmet Lisansı’nı (ASL) askıya aldı.

Sorunlu havayolu, 6 Kasım 2023’te en son bilgilendirmesini yaptı. Filodaki 10 adet Airbus A320’den altısının kiralama şirketleri tarafından tescillerinin silindiğini doğruladı.

Havayolu, “Dört uçağın tescili hala geçerli. Kiralama şirketleri tarafından yönetilmeye ve MYAirline’ın Sürekli Uçuşa Elverişlilik Yönetimi Organizasyonu (CAMO) tarafından bakım-onarım hizmetlerine devam ediyor” ifadeleri kullanıldı.

Havayolu ayrıca, şirketin yeniden sermayelendirme süreci sona erdiğinde, kalan uçakları elinde tutmak için, kiralama şirketleri ile “aktif görüşmelere devam edildiğini” açıkladı.

adbanner