Pegasus Kabin Bagajı Kurallarını Değiştirdi

Pegasus Hava Yolları, yurt dışında örnekleri olan bir uygulamayı Türk havacılık sektörüne taşıdı. Bundan böyle Pegasus uçuşlarına rezervasyon yaparken, kabin bagajı hakkı satın almayan yolcular, sadece koltuk altına sığabilecek bir adet küçük çanta ile uçağa binebilecek.

14 Şubat sonrasında alınan biletlerde geçerli olan bu yeni uygulama ile uçak içine ölçü sınırının üzerinde veya ekstra bagaj getirilmesi durumunda, her ek parça için uçağa biniş sırasında ekstra ücret tahsil edilecek. 14 Şubat’tan önce satın alınan biletlerde eski uygulama ve kurallar geçerli olacak. Eski uygulamada, bilet alan yolculara kişi başına 8 kilogram ücretsiz bagaj hakkı sunuluyordu.

Yolcuların sadece 1 adet koltuk altına sığacak çantayı kapsayan uçuş paketinin adı ‘Light‘ yani hafif olarak belirlendi. Light paket kapsamında uçağa en fazla 40x30x15 cm boyutlarında ve 3 kg ağırlığında çanta alınabilecek.

Yolcuların bagaj haklarıba yönelik yapılan değişiklik, Kıbrıs dahil tüm dış hat uçuşları için geçerli. Pegasus’un iç hat uçuşlarında kabin bagajı ve uçak altı bagaj haklarında ise şimdilik herhangi bir değişiklik yapılmadı. Pegasus yolcuları, iç hat uçuşlarında, uçak içine en fazla 55x40x20 cm boyutlarında ve 8 kg ağırlığında yalnızca 1 adet kabin bagajı getirmeye devam edebilecek.

Yurt dışı ve Kıbrıs uçuşlarında kabin bagaj hakkı satın alan yolculara ‘Super Eko‘, ‘Avantaj‘ ve ‘Comfort Flex‘ uçuş paketleri sunulacak.

‘Super Eko’ paketinde 1 adet kabin bagajı ve 15 kg uçak altı bagaj hakkı, ‘Avantaj’ paketinde 1 adet kabin bagajı ve 20 kg uçak altı bagaj hakkı, ‘Comfort Flex’ pakette ise 1 adet kabin bagajı ve 20 kg bagaj hakkı sunulacak.

Pegasus yurt dışı ve Kıbrıs uçuşlarındaki paket değişikliği ile, uçağa yerleşim ve boarding sürecinde oluşan yoğunluğu engelleyerek, uçağa iniş ve biniş süresini kısaltmayı, bu yoğunluktan kaynaklanabilecek gecikmeleri önlemeyi ve yolcuların farklı kabin bagajı ihtiyaçlarına yönelik uygun fiyatlı paketler sunabilmeyi amaçlıyor.

Atılan bu yeni adımla birlikte, Pegasus’tan bilet alan bir yolcu artık sadece oturacağı koltuk için ödeme yapmış olacak. Uçakta almak istediği tüm diğer hizmetler için ekstra ödeme yapacak. Bu da Pegasus’u havacılık literatüründe, düşük maliyetli yani low cost havayolu statüsünden, ultra düşük maliyetli havayolu statüsüne sokacak


İlgili İçerik | Uçakta El Bagajları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

adbanner