Pitot Tüpü Ne İşe Yarar? – Boarding Info

Written by 19:35 HAVACILIK, Uçakların Sırları

Pitot Tüpü Ne İşe Yarar?

Bursa Yenişehir Havalimanı’nda görevli harekat memuru Emine Danış, kalkış için hazırlık yapan özel bir jetin pitot tüplerinin kılıfla kapalı olduğunu fark edip pilotu uyararak büyük bir facianın önüne geçti. Kendisini tebrik ediyoruz.?

PİTOT TÜPÜ NEDİR?

Statik sistemlerle dinamik basıncın çevrilmesi prensibiyle uçaklarda hız ölçüm cihazı olarak kullanılıyor. 1 cm çapındaki bu küçük borular, uçak için hayati öneme sahip.

Uçakta hava akımının düzenli olduğu ve haricî etkenlerden uzak olan burun, kanadın hücum kenarı gibi bölgelere yerleştiriliyorlar.

Her iki pilota, iki farklı pitot tüpünden bilgi aktarılıyor ve bu bilgiler daima karşılaştırmalı olarak teyit ediliyor.

Pitot tüpü akış yönü birbirine zıt olan içiçe geçmiş iki ince borudan ibaret.

Elde edilen iki basıncın karşılaştırılması ile hız ölçümü yapılarak, kokpitteki ekrana yansıtılıyor.

PİTOT TÜPÜNDEN UÇAK DÜŞER Mİ

6 Şubat 1996-Birgen Air-Boeing 757
Uçaklar belli süre yerde kalacaksa bazı bölgeleri özel korumalar ile pislik, böcek vb sebeplerden korunmak için kapatılmak zorunda. Kapatılması gereken bölümlerden biri de pitot tüpleri. 1 ay süre ile Dominik Cumhuriyeti’nde uçağı yerde bekleten havayolu, bu süre içinde pitot tüplerini kapatmamış❗️

Uçağın yerde beklediği süre içinde pitot tüplerinden birine arı girmiş. Pilotlar uçakla kalkış gerçekleştirdikten sonra göstergelerdeki anormalliklere çare bulamayınca uçağı düşmekten kurtaramamış. Yapılan büyük bir hata ve küçücük arı, 189 kişinin canına mal olmuş.

Haziran 2009-Air France-Airbus A330
Trajik kazalardan biri de Rio de Janeiro-Paris uçuşu sırasında Atlas Okyanusu üzerinde gerçekleşti. Pitot tüpünün buzlanması nedeniyle gerçekleşen bu trajedi ile 228 kişi Senegal hava sahasına 550 km kala okyanusa çakıldı. Kazada ünlü Arp sanatçımız Fatma Ceren Necipoğlu da hayatını kaybetti.

10 Ekim 1997-Austral Havayolları-DC-9
Uruguay’da düşen 74 yolcu ve tüm mürettebatın hayatını kaybettiği kazaya da pitot tüpündeki buzlanmanın neden olduğu anlaşılmış.

(Visited 2.202 times, 3 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info