Qantas’ın Perth-Paris Uçuşları Ne Zaman Başlıyor?

Avustralya’nın ulusal havayolu Qantas, en yeni ultra uzun menzilli rotası olan Perth-Paris uçuşları ile ilgili ayrıntılarını ilk kez açıkladı ve havacılık dünyasında bir heyecan yarattı.

Fransa, 2024 Yaz Olimpiyatları için hazırlıklarını sürdürürken, Avustralya’nın ulusal havayolu Qantas tam da o dönemde, 12 Temmuz 2024 itibarıyla Perth-Paris uçuşlarını başlatacağını duyurdu. Uçuşlar Avrupa için seyahatlerin en yoğun olduğu yaz döneminde haftada dört gün olarak başlatılacak. Ağustos 2024’ün ortasından itibaren haftada üçe düşürülecek.

Bu rotada uçuşların başlamasıyla, Avustralya ve Avrupa kıtaları, yeni bir non-stop uçuşla bağlanacak. Qantas, Avrupa’ya gerçekleştirdiği uçuşlara, 75 binin üzerinde ilave koltuk kapasitesi sunmaya başlayacak. Paris-Perth rotasında, biletler 1.899 Dolar’dan başlayan fiyatlarla satışa çıkarılacak.

Yeni uçuş rotası Sidney (SYD) – Perth (PER) – Paris (CDG) şeklinde kurgulandı. Yolcular, seyahatlerine bu şehirlerin herhangi birinden başlayabilecek. Uçuş tarifesinin detayları şu şekilde:

  • QF33 Sidney’den 13:55’te kalkan uçak, Perth’e 17:00’de varacak.
  • QF33 Perth’ten 19:35’te yeniden havalanarak, ertesi gün 06:55’te Paris’e ulaşacak.
  • QF34 Paris’ten 09:55 kalktıktan sonra, ertesi gün 08:30’da Perth’e ulaşacak
  • QF34 Perth’den saat 10:00’da yeniden havalanan uçak, 16:05’te Sidney’e teker koyacak.

Perth ile Paris arasındaki uçuşun menzili, 8.863 mil yani 14.263 kilometre. Bu uçuşlar, batıya doğru 17 saat 20 dakika; doğuya doğru 16 saat 35 dakikada gerçekleştirilecek. Sidney ile Perth arasındaki uçuşun menzili ise 2.040 mil yani 3283 kilometre. Bu rotada ise uçuşların batıya doğru 5 saat 5 dakika; doğuya 4 saat 5 dakika sürmesi planlanıyor.

Qantas, Paris uçuşlarının başlamasıyla birlikte yolcularına, ortak uçuş anlaşmaları aracılığıyla, Barselona, Münih, Frankfurt ve Atina dahil olmak üzere bölge genelinde 70’ten fazla destinasyona ve Fransa içindeki 12 noktaya bağlantı imkanı da sunacak.

Qantas, Perth-Paris rotasındaki uçuşlarını, 42 business class, 28 premium ekonomi ve 166 ekonomi olmak üzere toplam 236 yolcu kapasiteli Boeing 787-9 uçakları ile gerçekleştirecek. Bu uçakların kabin içi konfigürasyonunda yolcu yoğunluğu oldukça düşük.

Fransa uçuşlarının Qantas için önemi ne?

Bu yeni rota, havayolunun yaklaşık yirmi yıl sonra ilk kez Paris’e uçuşlara başlaması anlamına geliyor. Bu da Perth’ten Paris’e mevcut en hızlı seyahat süresini yaklaşık üç saat kısaltacak. Kuşkusuz zaman tasarrufu, yalnızca Batı Avustralya’dan seyahat edecek olanlar için söz konusu olacak. Çünkü Melbourne veya Sidney’den yola çıkarsanız, Orta Doğu üzerinden Paris’e benzer seyahat süresine sahip birçok tek aktarmalı uçuş güzergahı seçeneği bulunuyor.

Qantas’ın Avrupa’ya yaptığı uçuşlar şu şekilde:

  • Yıl boyunca Boeing 787 ile Melbourne-Perth-Londra
  • Yıl boyunca Airbus A380 ile Sidney-Singapur-Londra
  • Sezonluk olarak Boeing 787 ile Sidney-Perth-Roma

Perth-Paris uçuşlarının başlamasıyla, Qantas’ın Avrupa’daki üçüncü uçuş noktası Fransa’nın başkeni olacak. Paris ayrıca, Qantas için, yıl boyunca uçuşların kesintisiz devam ettiği Avrupa’daki ikinci varış noktası ünvanını alacak. Qantas, yıllardır Paris uçuşlarına yeniden başlamayı düşünüyordu.

Perth-Paris uçuşları başladığında, dünyanın en uzun non-stop uçuşları listesine, altıncı sıradan giriş yapacak. Qantas’ın en uzun uçuşları arasında ise ikinci sıraya yerleşecek. Perth-Londra rotası, Perth-Paris’e göre biraz daha uzun.

adbanner