Riyadh Air’in Uçağı İlk Kez Görüntülendi

Suudi Arabistan merkezli yeni havayolu şirketi Riyadh Air’e ait Boeing 787-9, ABD’li imalatçının boyama tesislerinin bulunduğu Portland Uluslararası Havalimanı’ndan (PDX), Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Charleston Uluslararası Havalimanı’na (CHS) uçmadan önce görüntülendi.

Charleston, Boeing 787’nin son montaj hattına ve müşteri teslimat merkezine ev sahipliği yapıyor.

12 Mart 2023’te kurulan Riyadh Air, 4 Haziran 2023’te uçağın görünümünü ilk kez açıkladı. Havayolu, farklı bir görünüme sahip olan uçağını “en son teknoloji ve zamansız zarafetin mükemmel bir karışımı” olarak tanımladığını duyurdu.

Flightradar24.com verilerine göre uçak, aynı gün PDX’ten CHS’ye hareket etti. Ancak uçuş, havayolunun kısa süre önce Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği-IATA tarafından tahsis edilen RX yerine, Boeing tarafından gerçekleştirilen uçuşlar için kullanılan BOE581 uçuş kodu ile bu seferi gerçekleştirdi.

Riyadh Air CEO’su Tony Douglas’a göre, havayolunun 787-9’u bu ayın sonlarında Paris–Le Bourget Havalimanı’nda (LBG) düzenlenecek olan Paris Air Show’da sergilenecek.

Douglas, “Aslında, Riyadh Air önümüzdeki iki yıl içinde hizmete başlamayacak olsa da müşterilerimize sunacağımız bu yeni uçuş deneyimi için, sürekli güncellemeler yapmayı planladık” şeklinde konuştu. Douglas ayrıca “çok da uzak olmayan bir gelecekte” dar gövdeli uçak siparişi verecekleri bilgisini paylaştı.

Bloomberg, daha önce Suudi Arabistanlı havayolu şirketinin en az 150 adet Boeing 737 MAX uçağı sipariş etmek istediğini ve havayolunun 300 ila 400 adet tek koridorlu uçak satın almayı hedeflediğini yazmıştı.

Riyadh Air ve Boeing’in, 150 adetlik 737 MAX uçağı siparişi ile ilgili yapılacak anlaşmanın detayları üzerinde çalışıyor.

Riyadh Air, Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu (PIF) Başkanı ve aynı zamanda ülkenin Veliaht Prensi Mohammad bin Salman bin Abdulaziz tarafından 12 Mart 2023 tarihinde kuruldu.

Havayolunun ilk uçağı Boeing 787-9’u 2025’in başlarında teslim alması bekleniyor. 2030’a kadar Riyadh Air dünya çapında 100’den fazla noktaya uçmayı planlıyor. Havayolunun mottosu, Suudi Arabistan’ın kalbinde sıcak bir misafirperverlik ile birlikte otantik ve olağanüstü bir deneyim sunmak olarak belirlendi.

Riyadh Air İlk Kez Ne Zaman Uçacak?

Suudi Arabistan merkezli havayolu Riyadh Air, 12 Haziran Pazartesi günü planlı bir alçak irtifa uçuşuyla kuruluşunu kutlayacak. Bu tarihi etkinlik, Riyadh Air’in 2025’te faaliyete geçme sürecinde aşacağı birçok kilometre taşının ilki olacak.

Havayolunun resmi Twitter hesabından paylaşılan bir tweet ile oldukça zarif bir görünüme sahip olan Boeing 787-9 Dreamliner uçağının, şirketin ana merkezinin üzerinde uçacağı bildirildi.

Riyadh Air renklerine boyalı uçak, King Khalid Uluslararası Havalimanı’ndaki merkezi üzerinden uçmanın yanı sıra; Suudi Arabistan’ın başkentindeki King Abdullah Finans Merkezi (KAFD), Kingdom Tower ve Al Faisaliyah Tower gibi önemli yapıların da yanından geçecek.

adbanner