Rota Rehberi (11-17 Ekim 2021)

Türk Hava Yolları Afrika’da Büyümeye Devam Ediyor

Dünyanın en çok ülkesine uçan havayolu ünvanını elinde bulunduran Türk Hava Yolları, Angola’nın başkenti Luanda’ya ilk uçuşunu gerçekleştirerek, Afrika kıtasında sefer düzenlediği destinasyon sayısını 61’e; uçtuğu ülke sayısını 128’e çıkardı.

Luanda’ya Çarşamba ve Cuma günleri haftada 2 sefer düzenleyecek olan THY, bu seferlerini geniş gövdeli Airbus A-330 tipi uçağıyla, İstanbul – Librevil – Luanda – İstanbul parkurunda icra edecek.

Atlas Okyanusu kıyısına kurulmuş olan Luanda, bölgenin en önemli yönetim ve ticaret merkezi konumunda bulunurken, doğal bir limana sahip şehirde ihraç edilen ürünler arasında kahve, pamuk, şeker, elmas ve tuz yer alıyor.

KLM, Barbados ve Port of Spain’e Uçmaya Başladı

Hollanda’nın ulusal havayolu KLM, 16 Ekim’de başkent Amsterdam’dan hem Barbados’a hem de Trinidad ve Tobago’nun başkenti Port of Spain’e uçmaya başladı. KL781 sefer sayılı uçuş için Amsterdam’dan kalkan uçak önce Barbados’a iniyor. Daha sonra Port of Spain’e uğrayıp Amsterdam’a geri dönüyor.

Görsel: Mark Wagtendonk – KLM

Haftada iki uçuş olarak başlayan bu seferler, Kasım sonundan itibaren haftada 3’e çıkarılacak. 24 Mart’ta ise uçuşlar sona erecek. Dünyanın en eski havayolu KLM, bu uçuşlarda, 264 koltuklu A330-200 uçaklarını kullanacak. Uçakta 18 business, 36 premium ekonomi ve 214 ekonomi koltuğu bulunuyor. Ancak, seferlerdeki talep durumuna göre zaman zaman A330-300 uçaklarının da kullanılabileceği düşünülüyor. Amsterdam ile Barbados arasında en son 2006-2007 yıllarında Martinair Boeing 767-300ER uçaklarıyla tarifeli seferler düzenlemişti.

Brüksel ve Mauritius Birbirine Bağlandı

15 Ekim’de Air Belgium, 9456 km menzilli Brüksel-Mauritius uçuşlarına başladı. KF2301 sefer sayılı uçuş, Salı ve Cuma günleri gerçekleştiriliyor. A330-900 21:40’ta Brüksel’den kalkış yapıp ve ertesi gün yerel saatle 11:30’da Mauritius’a iniyor. KF2302 sayılı dönüş uçuşu için, 21:00’de teker kesen uçak, ertesi sabah 07:20’de Brüksel’e teker koyuyor.

Görsel: Brussels Airports

Bu uçuşlarda şirketin filosundaki OO-ABG tescilli tek Airbus A330-900 neo uçakları kullanılıyor. Şirket bu uçağı, bu rotadaki ilk tarifeli uçuştan bir hafta önce teslim alıp filosuna kattı. Brüksel’in Hint Okyanusu’ndaki Mauritius destinasyonuyla en son bağlantısının üzerinden 17 yıldan fazla zaman geçti. Son olarak Air Mauritius Nisan 2004’e kadar A340-300 ve Boeing 767-200ER uçaklarıyla bu rotada hizmet vermişti.

Milwaukee, Contour Airlines’ı Ağırlamaya Başladı

ABD’nin Wisconsin Eyaleti’nin en büyük şehri Milwaukee, hem Indianapolis’e hem de Pittsburgh’a direkt uçuşlara ev sahipliği yapmaya başladı. ABD’li bölgesel havayolu Contour Airlines, her iki rotada da 30 koltuklu Embraer 135’leri kullanarak uçuşlara başladı. 2019’da Milwaukee-Pittsburgh 37.000 ve Milwaukee-Indianapolis yaklaşık 15.000 kişinin seyahat ettiği bir pazar durumundaydı.

Görsel: Milwaukee Mitchell Uluslararası Havalimanı

Contour’un Milwaukee’den Indianapolis’e haftanın her günü bir kez uçuşu var. Milwaukee-Pittsburgh uçuşları ise haftada 13 kez düzenleniyor. Bunların 6’sı non-stop ve yedisi Indianapolis üzerinden gerçekleştiriliyor. Contour’un Milwaukee’ye gelişini kutlamak için peluş oyuncaklar, süslü kurabiyeler, ilk uçuşa özel hazırlanan sertifikalar ile bir kutlama da yapıldı.

Bamboo Airways, Điện Biên Phủ’ya Uçmaya Başladı

14 Ekim’de, Vietnam’ın Điện Biên Phủ Havaalanı’nda, Bamboo Airways’in Hanoi’den Embraer 190 uçağıyla gerçekleştirdiği ilk ticari seferi karşılamanın heyecanı yaşandı. Ülkenin uzak kuzeybatısında yer alan Điện Biên Phủ, Laos sınırına yakın ve Hanoi’den karayoluyla yaklaşık 435 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Şehrin havaalanı, yüksek rakımlı ve nispeten kısa bir piste sahip dağlık bir bölgede yer alıyor.

Görsel: Bamboo Airways

Bamboo Airways, E190 uçakları ile Hanoi’den haftalık üç uçuş gerçekleştirecek. Uçuşlar yaklaşık 1 saat 10 dakika sürüyor. Vietnam Havayolları aynı rotada, ATR-72 uçaklarıyla haftada 14 sefer yapıyor Bu uçuşlar ise 1 saat 5 dakika sürüyor. Bamboo’nun uçakları daha yüksek bir taşıma kapasitesi ve daha üstün bir yolcu konforu sunuyor.

Avrupa-Karayipler Hattında Yepyeni Bir Rota

Üst düzey eğlence amaçlı seyahat edenlerin yoğun talebinin de desteğiyle Karayipler ile Avrupa arasında yeni bir uçuş rotası daha hizmete başladı. 13 Ekim’de Virgin Atlantic, Londra Heathrow Havalimanı’ndan Karayipler’de bir ada ülkesi olan St Vincent ve Grenadinler‘e uçmaya başladı ve bu ülkeye uçuş yapan ilk Avrupalı havayolu oldu. Haftada iki kez gerçekleştirilecek uçuşlar, Barbados üzerinden karşılıklı gerçekleştirilecek. Bu uçuşlarda 264 koltuklu A330-300 uçakları kullanılacak. Koltukları 31’i Upper Class, 48’i premium ekonomi ve 185’i ekonomi olacak şekilde konfigüre edilmiş.

Görsel: Virgin Atlantic

VS197 sefer sayılı uçuş için, Heathrow’dan 09:10’da ayrılan uçak, yerel saatle 13:10’da Barbados’a varıyor. 14:40’ta dönüş için hareket geçiyor ve 1 saat sonra 180 km uzaklıktaki St Vincent’a varıyor. VS198 sefer sayılı dönüş uçuşu için 18:30’da kalkış yapan uçak, bir saat sonra Barbados’a inip; 20:45’te Londra’ya dönmek üzere teker kesiyor ve ertesi gün 10:10’da İngiltere’ye ulaşıyor.

RwandAir, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde 3’üncü Rotasını Açtı

RwandAir, 15 Ekim’de Kigali’den Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin Goma şehrine uçuşlara başladı. Bu rota ile havayolunun Kinshasa ve Lubumbashi şehirlerinin ardından, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki uçtuğu destinasyon sayısı üç oldu. Sadece 105 km menzili ile Goma, bu ülkedeki uçulan noktalar arasında en yakın olan destinasyon. Haftada iki kez, 7’si Business toplam 67 koltuklu Dash-8-400’ler ile icra edilen seferler 40 dakika sürüyor.

Görsel: RwandAir

RwandAir CEO’su Yvonne Manzi Makolo, RwandAir’in kısa süre için başladığı Goma ve Lubumbashi uçuşlarıyla, müşterilerine daha fazla seçenek ve esneklik kattıklarını söylerken; havayolunun uçuş ağını genişletmek ve destinasyon ile rota seçimlerini zenginleştirmek için her zaman yeni pazarlar aradıklarını belirtti.

Cayman Airways, Tampa’ya Uçmaya Devam Ediyor

Cayman Adaları’nın Mart 2020’de sınırlarını kapatmasının ardından, Cayman Airways’in Grand Cayman-Tampa uçuşları 16 Ekim’de yeniden başladı. İlk seferi gerçekleştiren uçak, havalimanında, bir havacılık geleneği olan su takı ile karşılandı.

Görsel: Cayman Airways

968 km menzile sahip rotada, başlangıçta haftada iki kez gerçekleştirilecek uçuşlar, Kasım ayında haftada 5’e yükseltilecek. Bu rotada ilk uçuş, Mart 2019’da teslim edilen VP-CIX tescilli 160 koltuklu Boeing 737 MAX 8 ile yapıldı. KX200 sefer sayılı uçuş için, 13:3o’da Grand Cayman’dan ayrılan uçak, yerel saatle 14:25’te Tampa’ya varıyor. KX201 sefer sayılı dönüş uçuşu için 15:25’te havalanıp ve 16:10’da teker koyuyor.

British Airways, San Diego ve Austin’e Yeniden Uçuyor

British Airways, Londra Heathrow’u hem San Diego hem de Austin’e uçuşlarına yeniden başladı. Bu, British Airways’in ABD havaalanlarından yeniden uzun mesafeli uçuşlar yapmaya başlayan ilk operatör olması nedeniyle önemli bir gelişme. British Airways, bu ay içinde uçuş yaptığı ABD destinasyonlarının sayısını 16’ya çıkarıyor. ABD’nin Kasım ayı başından itibaren tam aşılı Avrupalılara kapılarını yeniden açma kararının ardından; çok daha fazla rotada uçuşların yeniden başlaması bekleniyor.

British Airways, 2011’de başladığı San Diego uçuşlarına, pandemi nedeniyle durdurulana kadar aralıksız devam etmişti.
Görsel: San Diego Havaalanı.

British Airways, Austin’e Boeing 787-9 ile haftada dört; San Diego’ya Boeing 777-200ER ile haftada üç sefer yapacak. Kasım ayında San Diego uçuşlarında da Boeing 787-9 uçakları kullanılmaya başlanacak. Her iki rota da Aralık ortasından itibaren sefer sayısı haftada 7’ye yükseltilecek.

adbanner