Rus Havalimanlarındaki Sahte Uçaklar

Yakın zamanda bir Rus askeri üssüne ait uydu görüntüleri, Moskova birliklerinin, Ukrayna’nın kafasını karıştırmak amacıyla, asırlık bir numara olan optik illüzyonu denediğini ortaya çıkardı.

Uydu görüntüleriyle yakalanan ve sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, Rusya’nın Primorsko-Akhtarsk Hava Üssü’nde sıralanan askeri jetler görülüyor.

İlk bakışta sıra sıra dizilmiş savaş uçakları gibi algılanan bu görüntüye biraz daha yakından bakıldığında, jetlerden birinin (veya ikisinin) diğerlerinden oldukça farklı olduğu anlaşılıyor.

İstihbarat analisti Brady Africk, sosyal medya hesabından, jetlerin yakından çekilmiş bir görüntüsünü paylaştı. Bu durum, boyalı uçağın (tuzak) gerçek olanlarla karşılaştırıldığında, düz, boyutsuz veya gölgesiz göründüğünü gösterdi.

28 Aralık 2023 tarihli bu görüntüler, San Francisco merkezli görüntüleme şirketi Planet Labs PBC tarafından çekildi ve Business Insider tarafından ele geçirilip yayınlandı.

Analistler, kurnazca hazırlanmış tuzak taktiğinin, muhtemelen yanlış ipuçları yaratmak ve Ukrayna istihbaratını karıştırmak için kullanıldığına inanıyor. Ayrıca bu durum, yabancıların Rus ordusunun sahip olduğu gerçek uçak/filo sayısını bilmesini de engelleyebilir.

Africk’e göre bu, Rusya optik hileye ilk kez başvurmuyor. 26 Haziran 2023’te Planet Labs PBC tarafından çekilen görüntüler, ülkenin sivil ve askeri birleşik bir hava sahası olan Yeysk Hava Üssü’nde sıralanan boyalı uçakları ortaya çıkardı.

Uçakların gölgelerinin olmaması ve renk farklılığı yeterli değilse, keskin gözlü uçak meraklıları, sahte jetleri gerçeklerinden nasıl ayırt edebileceklerine dair bazı ipuçları paylaştı.

Kamuflaj, gizleme ve aldatma yüzyıllardır kullanılan savaş taktikleridir. İkinci Dünya Savaşı’ndan (1941) kalma tuzak ve sahte hava alanları, Almanları İskoçya’daki Thrumster’dan uzak tutmak için kaydedildi.

adbanner