Rusya ICAO Konseyi’ndeki Koltuğunu Kaybetti!

Rusya, demokratik bir şekilde yapılan oylama sonucunda, diğer ülkelerden yeterli oyu alamadığı için, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün (ICAO) 36 üyeli yönetim kurulundaki koltuğunu kaybetti. Ülkenin Ukrayna hava sahasını ihlal etmesi ve yüzlerce yabancı uçağı haksız şekilde kendi tesciline geçirmesi gibi eylemler, bu duruma gerekçe gösterildi.

Rusya, 24 Şubat’ta başlattığı Ukrayna’ya yönelik askeri operasyonlar nedeniyle artık ICAO yönetim konseyinin bir parçası olamayacak. Yapılan oylamada Rusya 80 oy aldı Bu, ICAO’nun “hava taşımacılığında başlıca öneme sahip devletler” için ayrılmış olan yönetim konseyinde yer almak için gereken 86 oya ulaşamaması anlamına geliyor.

Oylamadan önce, Kanada ve Avrupa ülkeleri de dahil olmak üzere birçok ülke, Rusya’nın 36 ülkeden oluşan yönetim konseyindeki üyeliğine karşı oy kullanılmasını tavsiye etti. Rusya, oylamanın sonucuna itiraz etti ve usulen inceleme çağrısında bulundu.

Bir Rus temsilcisi, Reuters’e verdiği demeçte şöyle konuştu:

“Oylamanın sonucundan üzüntü duyduğumuzu belirtmek isteriz. Bunu tamamen siyasi bir adım olarak görüyoruz ve kararın Rusya’nın sivil havacılık alanındaki konumuyla hiçbir ilgisi yok.”

Rusya, 1944 Chicago Uluslararası Sivil Havacılık Sözleşmesi’ne aykırı olacak şekilde sivil havaalanlarını bombalamak ve uçaklara usulsüz şekilde çift tescil vermekle suçlanıyor.

Avrupa Birliği Ulaştırma Komiseri Adina Valean, şunları söyledi:

“Chicago Sözleşmesi’ni bu kadar açık bir şekilde ihlal eden bir üye ülkenin, onun koruyucusu olarak hareket etmesi gereken konseyde oturmasını kabul edemeyiz. Bu siyasetle ilgili değil. Bu, örgütün temel ilkeleriyle ilgili.”

Ek olarak, Rusya’nın uçak kiralama şirketleriyle devam eden anlaşmazlığı, yüzlerce yabancı uçağın, Rusya’da kalmasına yol açtı. Yabancı uçakların sadece küçük bir kısmı sahiplerine iade edildi. Moskova, uçakların çalındığı iddialarını reddetmeye devam ederken, 450 uçak, Rusya’da millileştirilerek yeniden tescil edildi. Bu da Chicago Sözleşmesi’nin açık bir ihlali anlamına geliyor.

ICAO’da Benzeri Görülmemiş Değişiklik

193 üye ülkeye sahip olan Montreal merkezli ICAO’da yaşanan bu değişiklik, yaklaşık kırk yıldır yönetim konseyinde yapılan ilk büyük değişiklik oldu. İlk kez bir üye ülke, oylama ile konseyden çıkarıldı. 2004 yılında Çin’in bu konseye eklenmesi dışında, ICAO’nun en üst kurulu 40 yılı aşkın süredir değişmemişti.

gündemdeki hava yolu emisyonlarının azaltılması konusunda fikir birliğine vararak üç yıl aradan sonra ilk toplantısına ev sahipliği yapıyor.

adbanner