Rusya Sivil Havacılığı 100 Yaşında | Boarding Info

Written by 01:41 Bunları Biliyor Musunuz?, HAVACILIK

Rusya Sivil Havacılığı 100 Yaşında

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin sivil havacılığının 100. yıldönümü için düzenlenen törende yaptığı konuşmada, filonun yerlileştirilmesine öncelik vermeye devam edecekleri konusunda söz verdi. Putin, havacılığın ülke tarihi için çok önemli olduğunu ve uçuş emniyetindeki sürekliliğin, bu alanda görev yapan uzmanlar sayesinde olduğunu söyledi.

9 Şubat’ta, Rusya ve Sovyetler Birliği sivil havacılık endüstrisi, 100. yılını kutladı. Bu sebeple, Putin, sektörün üst düzey temsilcileriyle bir araya gelerek, ülkenin evriminin bir parçası oldukları için, onları tebrik etti. Hükümetin, yerli sivil uçak filosunun gelişimine öncelik vermeye devam edeceğine dair söz verdi.

Sovyet/Rus sivil havacılığının yüzüncü yılını tespit etmek biraz zor. Çünkü 1921’de zaten oluşturulmuş rotalar var. Tupolev 1922’de kuruldu. Ancak resmi olarak tanınan tarih, 9 Şubat 1923’tür. Bu tarihin milat olarak kabul edilmesinin nedeni, SSCB Çalışma ve Savunma Konseyi’nin, “Merkezi Hava Filosu İdaresinin havayolları üzerinde teknik denetim yapması ve Sivil Havacılık Konseyinin kurulması konusunda yetkilendirilmesi hakkında” başlıklı bir karar yayınlamış olması.

Rus havacılık sektörü, son derece çalkantılı üç yıl geçirdi. Önce küresel salgın; ardından Putin’in Ukrayna’ya yönelik saldırılar için verdiği emirlerin sonucu olarak Rusya’ya uygulanan ağır yaptırımlar başladı.

Putin, yüzüncü yıl kutlamaları kapsamında önce resmi bir açıklama yaptı. Ardından Kremlin’de düzenlenen gala yemeğinde, devlet madalyalarını takdim etti.

Etkinlik sırasında Rusya’nın sivil havacılık sektörünün mevcut durumu hakkında konuşan Putin, Vedomosti haber ajansının aktardığına göre, şunları söyledi:

“Yalnızca 2022’de, sektöre devlet desteği için 174 milyar Ruble tahsis edildi. Havalimanlarının büyük ölçekli yeniden inşası ve uçak filosunun yenilenmesi de dahil olmak üzere çalışmalar devam edecek.”

Ödül alanlar arasında Ulaştırma Bakanı Vitaly Savelyev ve Rosaviatsia olarak da bilinen Federal Hava Taşımacılığı Dairesi Başkanı ve devlete ait havayolu Aeroflot Grubu İcra Kurulu Başkanı Sergey Alexandrovsky da vardı. Her ikisi de üçüncü sınıf “Anavatan’a Liyakat Nişanı” ve Rusya Federasyonu Onur Rozeti aldı.

Putin, Rusya Ulaştırma Bakanlığı’nın internet sitesinde yayınlanan önceki bildirisinde, sivil havacılığın hem SSCB’nin hem de Rusya’nın evrimi ve gelişimi üzerindeki etkisine övgüde bulundu. Sivil hava filosunun gelişiminin, ülke tarihinde parlak bir sayfa olduğunu ve çeşitli mesleklerden temsilcilerin, yaratıcı çalışmaları, cesaret ve cüretkar hayallerinin güçlü bir birleşimi olduğunu aktardı.

Gelişmiş uçak modelleri yaratan efsanevi tasarımcılar, bu tasarımlara yeni ekipmanlar yerleştiren cesur testçiler, kanatların üzerinde, Kuzey Kutbu’na, Sibirya ve Uzak Doğu’nun ulaşılması zor bölgelerine giden rotalar çizen pilotlar ve mürettebatın, ortak fikrinin, anavatanlarını dünyanın önde gelen havacılık güçlerinden biri olarak yücelttiklerini söyledi.

Rusya’nın yeni tek koridorlu yolcu uçağı MC-21

Halihazırda sahada çalışan yüksek nitelikli uzmanlara da teşekkür eden Putin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sektörün en önemli sorunlarının başarılı bir şekilde çözümü, güvenilir uçuş emniyeti, yolcu ve kargonun zamanında teslimi büyük ölçüde sizin yetkinliğinize, açıklığınıza ve sorumluluğunuza bağlıdır. Devletin sivil kalkınmaya öncelik vermeye devam edeceğini vurguluyorum. Uçak filosu, bölgeler arası ulaşım bağlantılarının güçlendirilmesi, altyapının iyileştirilmesi ve yeni, umut verici hava yollarının açılması yapacaklarımız arasında yer alıyor”

(Visited 12 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info