Sabiha Gökçen’den Konstantinopolis Skandalı

Ülkemizde, Türkiye, Turkey, Turkish ekseninde başlayan ‘Türkçe’ tartışmaları tüm hızıyla sürerken; Türkiye’nin en büyük ikinci havalimanı olan Sabiha Gökçen’de skandal bir cep telefonu uygulamasına imza atıldı.

Sabiha Gökçen Havalimanı Terminal işletmecisi İSG’nin Malezyalı yönetimi, turistlere yönelik İstanbul’u tanıtan uygulamada “İstanbul” yerine “Konstantinopolis” ismini kullandı.

TGRT Haber sitesinde yer alan habere göre, seyahat ve teknoloji girişimi HeyTripster’ın kurucusu Kübra Sarıyer Beşer tarafından lanse edilen uygulamada “Konstantinopolis”in yazılması “Yunan kafası uygulamada” yorumlarına sebep oldu.

Açıklama yapılmadı

Yetkililer, niçin böyle bir tercihte bulunulduğu yönündeki sorulara cevap veremedi. Daha sonra TGRT Haber’in ısrarları üzerine ISG’den yapılan açıklamada programı yazan kişinin yabancı olduğu ifade edildi. Bu sefer de “Yüz binlerce turistin indireceği böylesi önemli bir program neden kontrol edilmedi?” sorusu akıllara geldi. Uygulama için tasarlanan haritada da Konstantinopolis yazması dikkatlerden kaçmadı.

Havalimanında Yönetici Krizi Var

Tolga Özbek’in haberine göre, İstanbul’da 22 milyon yolcuya ev sahipliği yapan Sabiha Gökçen Havalimanı terminal işletmesinin yüzde 100’ü Malezya merkezli MAHB adlı kamu şirketine ait. Geçmişte Türk-Malezya yöneticilerinin hızla büyümesini sağladıkları Sabiha Gökçen’de, Eylül 2020’de atanan Yönetim Kurulu Üyesi Mohammad Nazli Abdul Aziz’den sonra ortalık karışmaya başladı.

Çok sayıda başarılı yönetici şirketten ayrıldı. Bunlar arasında CEO Ersal Göral başta olmak üzere ‘beyin kaybı’ yaşayan Sabiha Gökçen’den de son dönemde yolcu şikayetleri hızla artıyor.

Hangi Yöneticiler Ayrıldı?

Fikret Cömert (CFO) Ocak 2021, Yalın Akalın (Airport Otel Müdürü)  Nisan 2021, Ersel Göral (CEO) Mayıs 2021, Erem Göbelek (Hukuk Direktörü) Temmuz 2021, Canan Soysal (Kurumsal İletişim Müdürü) Eylül 2021, Ahmet Hakan Aslan (İK Direktörü) Kasım 2021, Umut Yaman (İK Müdürü) Ocak 2022, Yücel Ecer (Ticari Gelirler Direktörü Mart 2022, Ahmet Çam (Ticari Gelirler Müdürü) Mayıs 2022, Göksu Güney (Operasyon Direktörü) Haziran 2022.

adbanner