Sağlık Turizmi Patlaması Hangi Havalimanında Operasyonları Aksattı?

2 Aralık 2023’te Malezya’nın Penang Uluslararası Havalimanı’na (PEN) gelen yolcular, terminalde uzun kuyruklar oluşturdu. Bazı kişilerin, pasaport işlemlerini tamamlayıp ülkeye girmelerinin dört saati bulduğu söyleniyor. Durumdan hoşnut olmayan yolcular sosyal medyada memnuniyetsizliklerini dile getirirken; neredeyse omuz omuza duran yolcularla dolup taşan havalimanının fotoğrafları viral şekilde yayıldı.

Bazı yolcular, Malezya medya kuruluşlarına verdikleri demeçlerde, terminaldeki kuyrukların tuvalete kadar uzandığını söylerken; tuvaletlerin de aşırı kullanım nedeniyle çok pis olduğuna vurgu yapıldı.

Raporlara göre bahsedilen gün, pasaport kontrolü yapılan 12 bölümden yalnızca beşi çalışır durumdaydı. Havalimanında yolculara rehberlik edecek personel eksikliği de buna eklenince, kuyruklar havalimanının ikinci katına kadar ulaştı.

Havalimanı yönetimi, ertesi gün işleri kontrol altına almayı başarsa da Kasım ortasında başlayan terminaldeki uzun kuyruklar ve yolcu yoğunluğuna yönelik şikayetler, 2 Aralık’ta zirveye ulaştı. 16 Kasım 2023’te bu konuda hayal kırıklığına uğramış bir yolcu, yaşadığı olayı, Facebook’ta paylaşırken; pasaport kontrolü yapan 12 bölğmden yalnızca dördünün açık olduğu bilgisini verdi.

Sağlık Turizmi, Penang’a Gelenlerin Sayısını %100’den Fazla Arttırdı

Malezya medya kuruluşu The Star tarafından hazırlanan bir raporda, PEN havaalanı tarafından sağlanan yıllık varış istatistiklerine göre, 2022’deki ilgili döneme kıyasla turist varışlarında %138’lik bir artış olduğu belirtildi.

Raporda, sağlık turizmi amacıyla Penang’a seyahat edenlerin sayısı, 2023’ün ilk altı aylık süresince bir milyonu aştı. Bu turistlerin çoğunluğunun Endonezya ve Çin’den geldiği ortaya çıktı.

Malezya, rekabetçi sağlık hizmetleriyle tanınıyor. Ancak özellikle Penang, ülkenin sağlık turizmi gelirinin %40 – 50’sini tek başına üretiyor.

Malezya Sağlık Turizmi Konseyi’ne göre, Singapur ve Tayland gibi komşu ülkelerde sağlık hizmetlerinde maliyetlerin giderek artmasıyla, onlara göre çok daha uygun fiyatlar sunabilen Malezya, bir sağlık destinasyonu olarak konumunu güçlendirebildi.

Penang neden sağlık turizmiyle tanınıyor?

Penang hastanelerinin çoğu, aynı zamanda ‘tıbbi turist dostu’ olarak da biliniyor. Özel konaklama paketleri sunan bu hastaneler, alışveriş merkezlerine ve turistik noktalara oldukça yakın konumda.

Malezya’ya sağlık turizmi amacıyla giden turistler, sıklıkla ortopedi, gastroenteroloji, genel sağlık taraması ve kardiyoloji tedavilerine başvuruyor. Malezya, aynı zamanda geleneksel kemik yerleştirme veya kayropraktik tedavi gibi alternatif iyileşme yaklaşımlarıyla da tanınıyor.

@master_chrisleong

Helping hand to all the wonderful Police Officer and Fan at Airport Master Chris Leong #masterchrisleong #chrisleong #datoserichrisleong #bonesetting #tittar #tabibtulang #clm #clmethod #midvalley #Premium #suite #pavilion #sripetaling #ampang #bone #tulang #梁润江 #跌打 #师父 #鐵打 #师傅 #Jakarta#dubai #arab #dubai🇦🇪

♬ original sound – Chris Leong – Chris Leong

Kayropraktik terapisinde ülkenin en saygın ‘ustalarından’ biri, hastaları havalimanlarında ve hatta uçuş sırasında rastgele tedavi ettiği bilinen Chris Leong‘dur.

adbanner