Şampiyonlar Ligi Finaline Uçuş Eziyeti

Sezonun en önemli futbol maçına Liverpool taraftarını götürecek uçuş organizasyonu tam bir fiyaskoya dönüştü!

UEFA Şampiyonlar Ligi’nin 26 Mayıs’ta Kiev’de oynanan final maçında taraflardan biri İngiliz Liverpool’du. Liverpool taraftarını Merseyside’dan Ukrayna’nın başkentine götürecek birkaç charter uçuşu son dakika iptal edildikten sonra, yüzlerce Liverpool taraftarı Kiev’e ulaşmak için alternatif rotalar aradı. Ama hiç biri istedikleri gibi değildi. Seyahat çoğu taraftar için bir eziyete dönüştü! İşte olayların kronolojik sıralaması:

21 Eylül 2016: UEFA, Kiev Olimpiyat Stadyumu’nun 2017-18 Şampiyonlar Ligi Finali’ne ev sahipliği yapacağını açıkladı. Ukrayna’nın başkenti, 2008’de Manchester United-Chelsea finaline ev sahipliği yapan Moskova’dan sonra bu etkinliğin düzenleneceği ilk Doğu Avrupa şehri oldu.

1 Mayıs 2018: Real Madrid, yarı finalde Bayern Münih ile 2-2 biten rövanş müsabakasının ardından adını finale yazdırdı. İspanyol taraftarlar, Amsterdam, Frankfurt, İstanbul, Prag ve Viyana üzerinden Kiev’e aktarmalı uçuşlarla kolayca final maçına biletlerini aldı.

2 Mayıs 2018: Yarı final rövanşında Roma’yı eleyen İngiliz takımı Liverpool adını finale yazdırdı. Ancak Liverpool taraftarlarını kötü bir sürpriz bekliyordu. Real taraftarlarının bir gün önce Kiev biletlerine yaptığı aşırı talep nedeniyle İngilizler’in bir aktarma ile Kiev’e gidiş dönüş bileti 1000 Sterlin’in üzerinde fiyatlara çıkıyordu. Örneğin  Türk Hava Yolları’nın, yolcuların gidişte ve dönüşte geceyi İstanbul Atatürk Havalimanı’nda geçirmeleri gereken Manchester-Kiev seferlerinin fiyatı 1411 Sterlindi.

Bunun üzerine acentalar harekete geçti, Ukraynalı Windrose Airlines , İspanyol havayolu Vueling ve Afrika’nın önemli taşıyıcılarından Etiyopya Havayolları da dahil olmak üzere pek çok taşıyıcı ile irtibata geçilerek charter seferler düzenlenmeye çalışıldı.

17 Mayıs: Etiyopya Havayolları, biri Liverpool’dan ve diğeri Manchester’dan Kiev’e Worldchoice Sport Acentası adına iki uçuş düzenlemeyi kabul etti. Havayolu, Ukrayna’nın başkentindeki Boryspil Havaalanı ile slot talep etmek için irtibat kurdu ve ayrıca charter sefer için Londra Heathrow, Frankfurt ve Paris’ten rezerve slot talep etti. Kiev’den yanıt almadan, Etiyopyalı havayolu, Borispyl Havalimanı’nda yer hizmeti veren EuroJet ile de irtibata geçerek gerekli park alanlarını da rezerve etmek istedi.

21 Mayıs: Etiyopyalı havayolu, EuroJet’in havalimanındaki slot tıkanıklığı nedeniyle gerekli slotları alamadıklarını söylediğini bildirdi. Aynı gün Lviv için slot verilebileceği söylendi. Lviv ile Kiev arası kara yolu ile yaklaşık 6 saat sürüyordu.

23 Mayıs: Etiyopya bahsedilen uçuşları yapmak için Avrupa havaalanlarına uçuş ekiplerini yönlendirdi. Ancak sosyal medyada uçuşların iptal olacağı ile ilgili söylentiler yayılmaya başladı.

24 Mayıs: Ethiopian yetkilileri:Organizatörler, Lviv planından vazgeçip Kiev’deki havaalanı için bastırma kararı aldılar” açıklamasını yaptı. Worldchoice Sport Acentası, saat 15: 30’da tüm operasyonların iptal edildiğini belirterek şunları söyledi: “Yetkili makamlara doğru şekilde ve doğru zaman dilimi için başvuruda bulunduk. Ama başaramadık yaşattığımız hayal kırıklığı için üzgünüz.” Yolculara bir hafta içinde tam para iadesi yapılacağı söylendi. Boryspil Havaalanı’nı kullanmak için onlarca özel jete izin verildiği söyleniyor.

Açıklamadan sonra, Liverpool Belediye Başkanı Joe Anderson, Kiev Belediye Başkanı olan eski dünya ağır boks şampiyonu Vitaly Klitschko ile temas kurdu. Sıkı bir tartışmadan sonra, Etiyopya Havayolları uçuşları için Boryspil’den iki slot verildi. Ancak slotlardan biri için gelen uçağın, Ukrayna’da üç gece konaklaması gerekiyordu. Worldchoice Sport, buna olumlu bakmadı. Çünkü Kiev’de bu kadar kısa süre içinde kalacak yer bulmak mümkün değildi. Bu slotu kullanmak ve müşterilerin güvenliğini riske atmak doğru olmayacaktı.

25 Mayıs: Etiyopya Havayolları’na ait sadece bir Boeing 787, diğer pek çok havayolunun uçağı ile birlikte Kiev’e uçuş gerçekleştirdi.

adbanner